Gordon Bunshaft

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gordon Bunshaft
Lever Yapısı, New York
Genel bilgiler
Doğum 9 Mayıs 1909(1909-05-09)
New York, ABD
Ölüm 6 Ağustos 1990 (81 yaşında)
New York, ABD
Alanı Mimar
Etkin yıllar 1951 - 1990
Etkilendikleri Mies Van Der Rohe,
Le Corbusier
Ünlü yapıtları Beinecke Nadir Kitaplar ve El Yazmaları Kütüphanesi
Ödüller
Pritzker Mimarlık Ödülü

Gordon Bunshaft (d. 9 Mayıs 1909, New York – ö. 6 Ağustos 1990, New York) 20. yüzyılda ağırlıklı olarak ABD’de eserler vermiş bir mimardır.

New York Eyaleti'nde yer alan Buffalo şehrinde doğan Gordon Bunshaft, liseyi aynı şehirde tamamladı. Mimarlık eğitimini ise Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde tamamladı.

Gordon Bunshaft, Mies Van Der Rohe ve Le Corbusier'den oldukça etkilenmiş Modernist bir mimardır. En tanınmış eserleri arasında Lever Brothers adlı bir sabun firmasının genel müdürlük binası için tasarladığı Lever Yapısı projesidir. 1953 yılında tasarladığı Hanover Trust Branch Bankası projesi ise II. Dünya Savaşı sonrası ABD'nin doğu sahillerinde tasarlanmış ilk şeffaf yapıdır.

Mimarlık kariyerinin ilk başlarında Edward Durel ile çalışan Gordon Bunshaft, sonraları o zamanlar yeni kurulmuş olan Skidmore, Owings and Merrill mimarlık firmasında ortak olarak çalışmaya başladı.

Gordon Bunshaft’ın tasarladığı tek ev projesi, kendi ailesi için tasarladığı ve 210 metre kare alana yayılmış Travertine Evi’dir. Ölümünden sonra bu evi MoMa'ya bağışlamışsa da, müze sonradan bu evi Martha Stewart'a satmıştır. Daha sonra bu yapı tekrar el değiştirmiştir.[1]

1950’li yıllarda Gordon Bunshaft, ABD Dışişleri Bakanlığına Almanya'daki bazı konsoloslukların tasarımı için danışmanlık yapmıştır. 1988 yılında ise prestijli bir mimarlık ödülü olan Pritzker Mimarlık Ödülü'nü kazanmıştır.

6 Ağustos 1990 tarihinde vefat eden Gordon Bunshaft Buffalo’da, eşinin yanına gömülmüştür.

Önemli eserlerinden seçmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Un-Thoroughly Modern Martha, Nymag.com, 21 Mayıs 2005". 2 Temmuz 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ocak 2010. 

Resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]