İçeriğe atla

Rafael Moneo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rafael Moneo (2011).

Rafael Moneo veya José Rafael Moneo Vallés (d. 9 Mayıs 1937, Tudela, İspanya) İspanyol bir mimardır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kursaal Sarayı, San Sebastián, İspanya

Rafael Moneo İspanya’nın Tudela şehrinde 9 Mayıs 1937 tarihinde dünyaya geldi. ESTAM, Madrid Teknik Üniversitesi’nde mimarlık eğitim için çalışmaya başlayan Rafael Moneo, 1961 yılında mezun oldu. Ancak okuduğu dönemde 1958 ile 1961 yılları arasında Madrid’de mimar Francisco Javier Sáenz de Oíza’nın ofisinde çalıştı. Dünyanın dört bir tarafındaki birçok üniversitede ders veren ünlü mimar, 1985 ile 1990 yılları arasında Harvard Üniversitesi’ninde de dersler verdi.

Önde gelen restorasyon çalışmaları arasında Madrid’de yer alan Villahermosa Sarayı (Thyssen-Bornemisza Müzesi), Prado Müzesi, Roma Sanatı Ulusal Müzesi, Atocha Tren İstasyonu genişlemesi projeleri yer alır. Diğer tasarımları arasında Zaragoza’daki Diester Fabrikası, Majorca’daki Joan Miró Vakfı genel merkez binası ve Logroño’daki belediye binası tasarımı yer alır.[1]

Rafael Moneo’nin ABD’de gerçekleştirdiği tasarımlar arasında Los Angeles’da yer alan Meryem Ana Katedrali, Massachusetts’de yer alan Wellesley Koleji’ne ait Davis Sanat Müzesi ve Houston’da yer alan Güzel Sanatlar Müzesi genişleme projesinin bir parçası olan Audrey Jones Beck binası ve Rhode Island’da yer alan Rhode Island Tasarım Okulu’na ait Chace Merkezi yer almaktadır.

1996 yılında Pritzker Mimarlık Ödülü’nü kazanmıştır. 12 Kasım 2003'te ise RIBA Kraliyet Altın Madalya'sını kazandı.[2] Rafael Moneo, Ocak 2010 itibarıyla halen New York'ta yer alan Columbia Üniversitesi’nde ders vermektedir.

Resim Galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Prado ve İspanya'nın Mimarî Rönesans'ı - MİMDAP". mimdap.org. 21 Şubat 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Şubat 2024. 
  2. ^ "Bu seneki Kraliyet Altın Madalyası Rafael Moneo'nun, Arkitera, 19 Kasım 2003". 12 Şubat 2005 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ocak 2010.