Ieoh Ming Pei

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ieoh Ming Pei
Genel bilgiler
Doğum adı貝聿銘
Doğum26 Nisan 1917(1917-04-26)
Guangzhou, Guangdong, Çin Cumhuriyeti
Ölüm16 Mayıs 2019 (102 yaşında)
New York Şehri, New York, Amerika Birleşik Devletleri
Evlilik(ler)i
Eileen Loo
(e. 1942; ö. 2014)
Çocukları4
AlanıMimar
Etkin yıllar1942–2019
Sanat eğitimiMassachusetts Teknoloji Enstitüsü
Harvard Üniversitesi
EtkilendikleriLe Corbusier,
Frank Lloyd Wright
Ünlü yapıtlarıLouvre Piramidi
Çin Bankası Kulesi
Ulusal Sanat Galerisi Doğu binası
John F. Kennedy Başkanlık Kütüphanesi ve Müzesi
Ödüller
Pritzker Mimarlık Ödülü
Başkanlık Özgürlük Madalyası

Ieoh Ming Pei (Çince: 貝聿銘, Pinyin: Bèi Yùmíng) veya ismin baş harfleri ile daha çok bilinen I. M. Pei (26 Nisan 1917, Guangzhou - 16 Mayıs 2019, New York) Pritzker Mimarlık Ödülü kazanan Çinli-Amerikalı mimardır. Yüksek modernist mimarlığın son temsilcisi olarak bilinmektedir. Kayaç, beton, cam ve çelik kullanarak soyut formu ile çalışıyor. Pei, dünyanın her dört köşesinde ortaya koyduğu çalışmaları ile, muhtemelen 20. yüzyılın en başarılı mimarlarından biridir.

Erken hayat ve eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

26 Nisan 1917 yılında Pei Çin'in Guangdong eyaletindeki Kanton kentinde doğmuştur.

Ailesi 15. yüzyılından itibaren Jiangsu eyaletinin Suju kentinde yaşamıştır. Babası sonra da Çin Bankası'nın yönetmeni ve Central Bank of China'nın başkanı olmuş bir bankacıydı. Ailesi Hong Kong'a taşındıktan sonra Pei orta okulu bitirdiği zamana kadar orada yaşamıştır. Daha sonra babasının Çin Bankası'ndaki görevi kabul etmesi nedeniyle Şanghay'a taşındılar.

Pei ailesinin atalarına ait konutu Suju'da meşhur bir bahçededir. Dünya Mirası listesinde Classical Gardens of Suzhou (Suju'nun Geleneksel Bahçeleri) olarak listelenmiştir. Evin adı Aslan Ormanı Bahçesi olup, birçok su ile doğal olarak yapılan kayaç heykele sahiptir. Pei binaların doğa ile nasıl birleştiklerini çok sevdi, özellikle ışık ve gölge karışıklarını çok sevmiş ve eserlerinde kullanmıştır.

18 yaşındayken Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Pennsylvania Üniversitesi'nde mimarlık okumadan önce, ilk eğitimi Hong Kong'un St Paul Koleji'nde almıştır. Daha sonra eğitimine Şanghay'daki St John Üniversitesi'nde devam etti. 1940 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden B.A. mimarlık diploması kazandı. Ayrıca Harvard Tasarım Okulu'nda okuduktan az sonra Princeton, New Jersey'deki Milli Korunma Araştırma Komitesi'ne üye oldu.

1944 yılında Harvard Üniversitesi'ne geri döndü ve Bauhaus ile ilgili olan Walter Gropius altında okudu. 1946 yılında mimarlıkta master derecesini kazandı. Harvard fakültesinde yardımcı profesör oldu. 1951 yılında Wheelwright Travelling Fellowship'i kazandı ve 1954'te Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı oldu.

Kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

Luce Şapeli

1948 yılında William Zeckendorf Webb and Knapp adlı bir emlak geliştirme şirketinde yeni bir iş memuriyeti, Mimarlık Yönetmeni, Pei'e verdi. Webb and Knapp'te çalıştığı zaman, Pei Amerika Birleşik Devletleri'nin her dört köşesinde birçok büyük mimari ve planlama projelerle çalıştı ve çoğunlukla Ludwig Mies van der Rohe'nın stili gibi binalarını tasarladı.

1955'te Pei kendi mimari şirketini kurdu, adı öncelik I. M. Pei and Associates olarak biliniyordu ve sonra, 1989 yılına kadar, I. M. Pei & Partners. 1989'da Pei Cobb Freed & Partners olarak biliniyordu ve James Ingo Freed ve Henry N. Cobb'a söz hakkı verdi.

Bazı çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ailesi ve geç hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1990 yılında Pei emekli oldu ama firmasında hala daha kendi ofisi var. Dört tane çocuğu var, ikisi mimar. İki tane oğlu var, Çien Çung (Didi) Pei ve Li Çung (Sandi) Pei. Oğulların kendi firması var. 1992'de I. M. Pei oğulların firmasında, Pei Partnership Architects tasarım çalışmalar ile katıldı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]