Kemâleddin el-Fârisî

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Kemaleddin el-Farisi sayfasından yönlendirildi)
Kemaleddin El Farisi
كمال‌الدين فارسی
DoğumKemaleddin Hasan ibn Ali ibn Hasan el Farisi
1267
Tebriz, İran
Ölüm1319-1320
MeslekMatematik, Fizik
MilliyetFars
Dönemİslam'ın Altın Çağı
Edebî akımBilim

Kemaleddin Hasan ibn Ali ibn Hasan el Farisi ya da tam daha bilinen adıyla Kemaleddin El Farisi (d. 1267, Tebriz- ö. 1319 ya da 1320), İranlı matematikçi ve fizikçi.

Bilime biri Sayılar teorisi biride Optik alanında olmak üzere 2 katkı yaptı. Kendisi İranlı olmasına karşın matematik, fizik ve astronomi konularında kaleme aldığı kitaplarını Arapça yazmıştır. Asıl ününü İbn-i Heysem'in Kitab el-Menazır adlı optik kitabına yazmış olduğu şerh kitabı olan Tenkih el-Menazır'a borçludur.

Bunun dışında matematik konusunda Tezkira el-Ahbab fi Beyan ül Tehhab adlı dost sayıları üzerine bir kitap yazmıştır. Ayrıca İbn-i Heysem tarafından aritmetik, geometri, alan ve hacim hesapları ile miras hukuku üzerine yazılmış olan Kitab ül Fevaid ül Bahaiye fil Kavaid ül Hisabiye adlı kitap üzerine Esas ül- Kavaid fi Usul ül Fevaid adlı şerhini yazmıştır. Bunun dışında yine Kitab ül Basair fi İlmül-Menazır fil Hikme adlı ikinci bir optik kitabı daha yazmıştır. Ancak asıl önemli kitabı Tenkih'dir. Kemaleddin el-Farisi bu kitabını hocası Kutbeddin Şirazî'nin denetim ve gözetiminde, Kitab el-Menazır'ı da içerecek şekilde hazırlamış, aynı zamanda pek çok özgün risale de eklemiştir. İbn-i Heysem'den yaptığı alıntıları "dedi", kendi yorumunu "diyorum" ve hocasıyla ortak değerlendirmelerini ise "diyoruz" sözcükleriyle ayırdetmiştir.[1]

Kemaleddin El Farisi'nin el yazması

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Topdemir, Hüseyin Gazi (1999). "Kemalüddin el Farisi ve Tenkih el Menazır adlı kitabı" (PDF). Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi. 40 (1). s. 433. doi:10.1501/Ilhfak_0000000454. 3 Haziran 2018 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2014.