Abbas bin Saîd Cevherî

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(El-Cevheri sayfasından yönlendirildi)

Abbas bin Saîd Cevherî, Al-ʿAbbās ibn Saʿid al-Jawharī (y. 800 Bağdat ? - y. 860 Bağdat?) Bağdat'taki Beyt'ül Hikmet'inde ve kısa bir süre Şam'da astronomik gözlemler yapan bir geometriciydi. Muhtemelen İran asıllıydı.[1] En önemli eseri, yaklaşık 50 ek önerme içeren ve paralellik postülatını ispatlamaya çalışılan bir kanıtını da içeren Öklid'in Elemanları Üzerine Yorumu idi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

MS 813 yılında iç savaşı kazanan Halife Memun, babası Harun Reşid ile başlayan politikaları sürdürdü ve Teşvik Cemiyeti'ni devraldı. Başkent Bağdat'taki Bilgelik evine, Kindî, Hârizmî, Huneyn bin İshak, Sâbit bin Kurre, Beni Musa gibi çok sayıda astronom/astrolog himaye etmiştir.[2]

El-Cevheri'nin Beyt'ül Hikmet'de ne zaman işe alındığı belli değildir, ancak Bağdat'ta Hicri 214-215 (829-830) arasında astronomik bir gözlemde yer aldığı kaydedilmektedir.[2] Hakkında çok az şey bilinmektedir. Bir saray astronomu ve astrologuydu. Halife tarafından astronomik aletler yapmakla görevlendirildi. Ayrıca Şam'da (832-833) önemli gökyüzü gözlemlerinde yer aldı. Bağdat'taki Beyt'ül Hikmet'de Öklid ve Batlamyus'un eserlerini tartışmak için diğer bilim adamlarıyla bir araya geldi.

Bir astronomik el kitabı (Zic)[3] yazdı, ancak günümüze kadar korunmadı ve içeriği hakkında sadece dolaylı olarak bir şeyler bilinmektedir.

En çok, bir kısmı el yazısıyla korunmuş olan Öklid'in eserine olan yorumu ile tanınır. Öklid'in Elemanlarının beşinci kitabına eklemeler içerir. Nasîrüddin Tûsî tarafından yazılan bir el yazmasında, Öklid'in paralellik varsayımını kanıtlamaya çalıştığı Elemanlar'ın ilk kitabına yaptığı eklemelerden parçalar da vardır. Simplikios'un ispat girişiminden esinlenmiştir, ancak bundan bağımsızdır. Tusi, el-Cevheri'nin ispatındaki hatayı fark etti; ancak bu, Arap dünyasında paralellik postülatını ispatlamak için bilinen ilk girişimdi.

Ayrıca, Farsça'dan Arapça'ya zehirler üzerine -muhtemelen aslen Hintçe olan- bir kitabı çevirdiği söylenir.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Kitâbü Tefsîri Kitâbi Uḳlidis.
 2. Kitâbü’l-Eşkâl elletî zâdehâ fi’l-maḳāleti’l-ûlâ min Uḳlidis
 3. Kitâbü’z-Zîc
 4. El-Iṣlâḥ li-Kitâbi’l-Uṣûl
 5. Tercemetü Kitâbi’s-Sümûm
 6. Ez-Ziyâdât fi’l-maḳāleti’l-ḫâmise min Kitâbi Uḳlidis

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Selin, Helaine (2008). Encyclopaedia of the history of science, technology, and medicine in non-western cultures. Berlin New York: Springer. s. 129. ISBN 9781402049606. Probably of Iranian origin, al-˓Abbās Ibn Sa˓īd al-Jawharī was one of the court astronomers/astrologers of Caliph al-Ma˒mūn (r. 813–833) in charge of the construction of astronomical instruments. 
 2. ^ a b O'Connor, John J.; Robertson, Edmund F. (November 1999), "al-Abbas ibn Said Al-Jawhari", MacTutor Matematik Tarihi arşivi 
 3. ^ Ayrıca Kitāb al‐Zīj, muhtemelen Bağdat'taki diğer gökbilimcilerle bir derlemedir, Mumtaḥan zīj

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 • De Young, Gregg (1997). "Al-Jawhari's additions to Book V of Euclid's Elements". Zeitschrift für Geschichte der Arabisch-Islamischen Wissenschaften. 11 (10). ss. 153-178. 
 • Hatipov, A. E.-A. (1964). "The theory of parallel lines in the medieval East". Trudy Samarkand. Gos. Univ. (N.S.) Vyp. (Rusça). Cilt 144. ss. 5-47. 
 • Jaouiche, Khalil (1986). La théorie des parallèles en pays d’Islam: Contribution à la préhistoire des géométries non euclidiennes (Fransızca). J. Vrin. ISBN 2-7116-0920-0. 
 • Rozenfeld, Boris Abramovich (1988). The History of Non-Euclidean Geometry: Evolution of the Concept of a Geometric Space. Springer. ISBN 0-387-96458-4. 
 • Sayılı, Aydın (1960). The Observatory in Islam. Ankara: Turkish Historical Society. (See chap. 2, “Al Mamûn's Observatory Building Activity,” pp. 50–87, for a valuable discussion, beginning with a thorough analysis of early Islamic astronomical observations.)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]