Kargucak, Terme

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kargucak
Ülke  Türkiye
İl Samsun
İlçe Terme
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2007)
 • Toplam 297
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0362
İl plaka kodu 55
Posta kodu 55637

Kargucak, Samsun ilinin Terme ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ismi çok ekiye dayanır. Eskiden çevre köylerin uğrak yeri olduğu için kahve içmeye köye gelirlermiş. Ayrılırken de kara kucak yaparlarmış. Köy ismini buradan almaktadır. Köy eskiden beri geleneklerini hiç bozmamıştır. Çok mütevazı ve misafirperver bir mahalledir. Terme'nin güzide köylerinden biridir.

İSTİKLAL SAVAŞI ŞEHİDİ 1900 / 1921 Veli oğlu Mustafa. İstiklal Savaşı Garb Cephesinde şehit düşmüştür. Şu ana kadar ulaşabildiğimiz Kargucak mahallesine ait şehit, Veli oğlu Mustafa'dır. Muhtemelen Aydın veya İzmir civarında şehit düşmüştür. Kendisine Allah'tan Rahmet dileriz. Diğer şehitlerin isimlerinin bulunması için çabalar devam etmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenekleri ve görenekleri orta karadeniz kültürünü barindirmaktadir, yemekleri ise tipik karadeniz yemekleridir. (Keskek,Lepsi,Pancar(lahana)corbasi ve misir corbasi gibi.)

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun il merkezine 46 km, Terme ilçesine 11, Çarşamba ilçesine 10 km uzaklıktadır. Komşu köyler kuzeyde termenin eğercili mahallesi, batıda çarşambanın dalbahçe(taflu) mahallesi, doğuda termenin karacalı mahallesi, güneyde ise termenin beşikli (beydi) mahallesi, güney batısında kürtün (fernek) mahallesi bulunmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 297
2000 280
1997 285

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Geçim kaynakları 15/20 yıl öncesine kadar tarımsal alanda mısır ve çeltik (pirinç) en çok ekilen tarımsal ürünler olmasına rağmen daha sonraları fındık bu ürünlerin yerini almıştır. Şu anda çoğu tarım arazisine fındık dikilerek diğer ürünlerin ekimi sınırlı alanlarda yapılmaktadır.

Oysa Terme Türkiyede ve Dünyada pirinciyle tanınmaktadır. Hayvancılık ise köy usulleriyle yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu yoktur. Mahallede, kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik, içme suyu şebekesi ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]