Kapuçin maymunu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kapuçin
Capuchin Costa Rica.jpg
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Mammalia
Takım: Primates
Alt takım: Haplorhini
İnfra takım: Simiiformes
Familya: Cebidae
Alt familya: Cebinae
Bonaparte, 1831[1]
Cinsler
Cebus
Sapajus

Kapuçin maymunu (/ˈkæpjʊtʃɪn/ or /ˈkæpjʊʃɪn/) Cebinae alt familyasına ait Yeni Dünya maymunları türüdür. Orta Amerika ve Güney Amerika ile beraber Arjantin'in kuzeyine kadar olan bir bölgede yaşamaktadır.

Fiziksel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kapuçinler siyah, kahvererengi, ten rengi veya beyazımsıdırlar, ama kendilerine has farklı renklerde içerebilirler. Boyları 30 ila 56 cm arasında değişmektedir. Kuyruklarının uzunlukları en az kendi boyları kadardır.

Zekaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kapuçin maymunu, Yeni dünya maymunları arasındaki en zeki türdür. Yale Üniversitesi’nde araştırmacı olan ekonomist Keith Chen ve psikolog Laurie Santos'ın yaptığı bir araştırma Kapuçin maymunlarının zekasını kanıtlar niteliktedir. Bu araştırmada, kapuçin maymunlarına para yerine geçen ortası delik gümüş diskler verildi. 7 Aylık süre boyunca maymunlara diskleri meyve alabilmek için kullanmaları öğretildi. Eğitimin ardından, maymunlara 12 disk verildi. Maymunlara ilk önce üzüm ve elma, daha sonra da jelibon sunuldu. Maymunların bütçe hesaplaması, neredeyse insanlarınki kadar etkileyici olduğu tespit edildi. Daha çok jelibon almak isteyen kapuçinler, üzümden kısmaya başladı. Ardından maymunlara kumar oyunları öğretildi. Alışveriş ve kumarın yanı sıra, maymunların diskleri başka amaçlar için de kullandığı görüldü. Bir araştırmacı, iki maymunun kendilerine dağıtılan paraları seks karşılığında değiş tokuş ettiğine tanık oldu. Seks sona erdikten sonra, paraları alan maymun hemen araştırmacıların yanına gelerek kazandıklarıyla üzüm aldı. Yapılan bu deneyler sonucunda, kapuçinlerin para algılarının tıpkı insanlar gibi olduğu, eğitim verilince bunu kullanabildikleri gösterilmiş oldu.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Cebinae". Mindat.org. 
  2. ^ http://www.radikal.com.tr/eglence/para_kullanmayi_ogrenen_maymun_fuhusa_basladi-1080176

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]