Karaman, Zara

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karaman
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Zara
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 22
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0346
Posta kodu 58700
Resmî site
Karamanköyü [1] -

Karaman, Sivas ilinin Zara ilçesine bağlı bir köydür.

500 yıllık yerleşim yeridir.1800 lere kadar ermeniler yaşamıştır. Horosandaki göçlerden gelinileren kurulmuş olup Kurucu ismini aldığı kişinin olduğu rivayet edilir. ,

Sivas, Türkiye’nin en çok Alevî köyü bulunan ilidir. Sivas Alevîler’nin bazıları Zaza veya Kürt'tür. Ancak Sivas Alevîleri Türkmen kökenlidir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Alevi kültür ve gelenekleri yaşanır.

yemek kültürü sir kömbesi (sarmısaklı ve ayranlı), un helvası, tirit, kuru fasulye, pilav, ızgara, mantı, nohut, hingel(hıngal) vb yemek çeşitleri ve tatları mevcuttur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 88 km, Zara ilçesine 25 km uzaklıktadır. Geniş meraları bulunmaktadır, mezralar halındedir, su kaynakları mevcuttur, evler taş ve kerpiçlerden inşa edilmiştir. yeni yapılaşmalar betonarme şeklide başlamıştır. Köyün sulak alanı fazla olmamakla birlikte var olan su kaynaklarıda çekilmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 22
1997 65

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yolun yarısı asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]