Gümüşçevre, Zara

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gümüşçevre
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Zara
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2010)
 • Toplam 802
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0346
Posta kodu 58700

Gümüşçevre, Sivas ilinin Zara ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Gümüşçevre köyü köklü bir tarihe sahip olup 2. yüzyılda Bizans Ermenileri tarafından kurulmuş hızlı gelişerek erzincan sivas arasında önemli bir ticaret ve konaklama merkezi olmuştur. Yıllarca çeşitli uygarlıkların himayesi altında kalmıştır. ilk olarak Bizans egemenliğinde olan şehir daha sonra Eretna devleti nin idaresine girmiştir şehir o yıllarda sivas tan sonra bölgenin önemli merkezlerinden biri dir.

Fakat daha sonra bölgedeki savaşlar sehrin sık sık el değiştirmesi Gümüşçevre nin o yıllarda gelişmesini engellemiştir. 14. yüzyılda iran şahı Timur tarafından işgal edilen şehir yağmalanmış bu da yetmezmiş gibi birde şehir yakılıp, yıkılmıştır. şehir adeta haritadan silinmiştir.

Dönemin padişahı Yıldırım bayazıd han bu durumdan rahatsız olup bölgeye oğlu ertuğrul komutasın da bir ordu göndermesi şehir için bir kurtulma fırsatı olabilcektir fakat bu ordunun savaşı kaybetmesi hatta sivasın da kaybedilmesi şehrin yeniden inşa edilememesi ne neden olmuştur.

Yıllar sonra 16. yüzyılda ticaret kervanlarından birinin tesadüfen bölgede konaklarken bulduğu değerli para ve altınlar bu bölgeye yeniden rabeti arttırmıştır. çeşitli yerlerden göç alan bu tarihi şehir yavaş yavaş gün ışığna çıkmaktadır. 17. yüzyıl-18. yüzyıl arası sivas a bağlı sancak(kasaba) merkezi olan kemeriz sivas-erzincan arasında yine önemli bir merkez olmuştur. bu yıllardan sonra bir türlü gelişemeyen kemeriz 19. yüzyılda da gerekli yatırım ve istihdam oluşamıyınca o yıllardaki sancak (kasaba) komşuları zara ve hafik in gerisinde kalmıştır. bir süre daha sancak (kasaba) olarak kalan kemeriz cumhuriyet ilanından sonra 1925 yılında köye dönüştürülmüştür. Eski adı Kemeriz olan Gümüşçevre köyü bu adı 1992 yılında almıştır. Günümüzde yaklaşık 300 hanesi olan ve 1000'e yakın nüfusuyla zara-hafik arasındaki en önemli yerleşim merkezi ve yeniden kasaba (belde) adayı olmuştur...

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri köyün gelenek ve göreneklerini yaşatmak için merkezi istanbulda olan ve 1000'e yakın Gümüşçevrelinin üye olduğu 1967 yılında bir dernek kurulmuştur,derneğin kurucusu Nuri ÖZŞAHİN'dir.Kurulan dernekle beraber Bu tarihten itibaren düzenli olarak İstanbul'da her yılın 6.ayının 2. haftasında geleneksel kır gezileri düzenlenmektedir. 2002 yılından itibaren gümüşçevrede de kendiside gümüşçevreli olan ülkemizin değerli iş adamlarından Ahmet ÇUHADAROĞLU'nun katkılarıyla, Çuhadaroğlu Şenlikleri adı altında güreşlerin ve yöresel halk oyunlarının sergilendiği geleneksel şenlikler oluşturulmuştur.Bununla beraber sivas yöresinin tüm yemekleri gümüşçevre mutfaklarında mevcuttur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 87 km, Zara ilçesine 17 km uzaklıktadır.konumu itibarıyla 3 tarafı (doğu, batı ve güney) düzlük olup kuzey kesimi dağlıktır. 133 köyü bulunan zara ilçesinin 2. büyük bulunduğu bölgenin en büyük köyüdür. 1000'e yaklaşan nüfusuyla zara nın en önemli kasaba(Belde) adayıdır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 802
2007 751
2004 703
2000 665
1997 624

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.2004'ten bu yana da köyde 1000 e yakın arı kovanı olmuştur ve her geçen gün bu sayı artmaktadır.dolayısıyla da Arıcılık her geçen gün gelişmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ve 2008 sezonu itbari ile eğitim-öğretime açılmıştır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]