Emirhan, Zara

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Emirhan Bahar Köyü
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Zara
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 44
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0346
Posta kodu 58700

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Emirhan Bahar Köyü’nün tam olarak ne zaman kurulduğu bilinmemekle beraber bölgedeki ilk yerleşim oldukça eskiye dayanmaktadır,bu tespit köyün uzunarkaç bölgesinde Ermeni yerleşim yerinin kalıntıları üzerinden yapılmaktadır.Köyün günümüzdeki demografik yapısını oluşturan yerleşim ise yazılı bir kayıt olmamakla beraber,sözlü tarihsel veriler üzerinden anlatılmaktadır,rivayete göre üç kardeş olan ve günümüzde mezarları köyün üç ayrı yüksek tepesinde bulunana Emirhan, Çavuş Dede ve Şıh Çoban olarak anılan kardeşler tarafından kurulmuştur. Bu zatların mezarları hastalar tarafından şifa amacıyla ziyaret edilmektedir. köyde sonraki yıllarda Adoglar,Çakırgil, Tülekler, Ecenegil ve Kümükler diye sülaleler oluşmuştur.

Emirhan Bahar’da, 1970’li yıllara kadar 50 civarında hane iskan etmekte idi ve köylülerin başlıca geçim kaynağı tarım ve hayvancılık idi.1970 leri takip eden zamanlarda köyden büyük bir göç başlamıştır aradan geçen uzun yıllardan sonra Emirhan Köyü’nde beş-altı hane kalarak, köy yaşlılara terk edilmiştir.Bu süreçle beraber köyün ilk yerleşim bölgesindeki yapılaşma terk edilerek ulaşım vb. birçok iskan etmeninin daha elverişli olduğu zara-divriği yolu üzerinde bir yerleşim dokusu oluşmuştur.

köy sınırlarında taştan oyulmuş beş adet tarihi kale bulunmaktadır bununla beraber tarihi bir köprü ve tarihi yerleşim alanı bulunmaktadır. Bu kalelerin tarihi hakkında fazla bilgi ve kaynak bulunmamaktadır. Bölgenin en güzel suları ve piknik alanları köyün civarında bulunmaktadır konuyla ilgili önemli bir bilgi daha verirsekde zara ilçesinin su ihtiyacı kaynağı köyün sınırlarında bulunan su ile sağlanmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 95 km, Zara ilçesine 25 km yakınlıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri 2009 9582 2007 9000
2000 44
1997 49

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Köyde okul bulunmamaktadır. Öğrenci olmadığı için taşımalı eğitimde yapılmamaktadır. Köyün içme suyu bulunmakla beraber kanalizasyon altyapısı yoktur.1973 yılından kurulan bolucan nahiyesi ile beraber yerleşim alanları bu süreçten itibaren köye 2 km mesafedeki zara-divriği bağlantı yolu etrafındaki nahiyenın çevresinde yoğunlaşmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]