Çaylı, Zara

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çaylı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Zara
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 80
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0346
Posta kodu 58700

Çaylı, Sivas ilinin Zara ilçesine bağlı bir köydür.

referans:caylikoyu.com

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı, ilk kurulduğu dönemde bölgenin çok sulak olması nedeni ile köyde kömüş yetiştirilmesinin bol olmasından dolayı ismi böyle kalmıştır... Köyün eski adı Kömüşlük' tür. Köyün adı daha sonraki yıllarda Çaylı Köyü olarak değiştirilmiştir. Köy, Selanik - Urfa (Erzurum üzerinden) Badıllı ( Beydili boyu ) - Trabzon - ve Bozok'dan gelen aileler tarafından kurulmuştur. İlk gelenler Müezzinoğullarıdır. Köyün geçmişi tahmini 300 yıllıktır. Köy ilk kurulduğunda çam ağaçları ile kaplı ormanın içerisinde bulunmakta iken, bugün pek ağaca rastlanmayan kıraç bir görüntü arz etmektedir. Bölgenin en kalabalık köylerinden idi. 100 hane üzerinde nüfus vardı. Ancak yaşanan göç nedeni ile bugün ancak 7-8 hane sürekli yaşamaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Anadolu kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Tipik Anandolu adetleri mevcuttur. Sunni kökenlidir. Ağır kış şartlarının yüzyıllarca hakim olması, kışın çevre ile ulaşım ve iletişiminin tamamen kopması nedeni ile tarım kökenli yemek kültürü hakimdir. Kışa girerken bir kış boyu yetecek kavurma yapılır. Yazdan yapılan peynir küp kaplar ile toprak altına gömülür. Küp ile toplak altına gömüldüğü için adı küp peyniri kalmıştır. Eskiden yaz gelince hayvanlarda alınıp yaylalara çıkılırdı. Hıngel, madımak, pancar aşı, cikko, boşnak böreği, zarafat, kömbe, erişte, kuşkuş, kadayıf, kavutlu çorba, pestükan, vs. yemek çeşitleri mevcut olup bunlar bizzat kışa girmeden hazırlanmaktadır. Eskiden halı ve kilim dokumacılığı her evde yapılmakta iken bugün bu kültür tamamen kalkmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 115 km, Zara ilçesine 45 km uzaklıktadır. Dağlık bir alanda geniş bir düzlük üzerinde kuruludur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 80
1997 92

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır Kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]