Kısık, Zara

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kısık
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Zara
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 16
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0346
Posta kodu 58700
Resmî site
[1] -

Kısık, Sivas ilinin Zara ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Turkmen Alevi kültürü hakimdir.

Köy kültürü[değiştir | kaynağı değiştir]

Turkmen (Alevi) kültürüdür. Turkmence lehçesininin konusuldugu köyde Turkmen Alevi kültürü yasanir.

Yöresel Yemek[değiştir | kaynağı değiştir]

En bilinen yemeklerden biri "sir" (Türkçe: Babıko)'dur. Bunun yanında Xaşıl, şörbık Tirit gibi yemekleri de vardır. Sir'in xızır orucunun son günü olan perşembe günü yenmesi daha makbul kabul edilir. Köyde iki çeşit ekmek yapılır. Biri "Tenık" (Türkçe:ince) Diğeriyse "Glôr" (Türkçe:yuvarlak) ekmektir. Bunların Yanında içine patates, ıspanak ve çökelek gibi yiyecekler konularak yapılan "Pofık" Ya da hızlı söylenişte "pôfke" olarak adkandırılan ekmek de vardır.

Din[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde Alevi - Turkmen kültürünün getirmiş olduğu dini inanış vardır. Bu inanış tarzı, kimi yönleriyle Zerdüştlikten, Kimi yönleriyle de Şiilikten etkilenmiştir. Sonuçta köken olarak Turkmenistandan gelen bir aşiret olması ve Dersim'in de Zerdüşt -Şii karışımı bir dine inanmış olması dolayısıyla, Kısık'tada bu tür bir inanç hakimdir. Zerdüşt inancından etkilenmeye bir örnek verelim: Köydeki inanışa göre, her evin bir sahibi vardır. Dini gecelerde evlerde bütün ışıkların, fiskelerin ve gaz lambalarının söndürülmesi ve "çıla" yakılması, evin her bölümüne (odasına) konulması, gece yatarken bu kapıların açık bırakılması ve evin sahibinin gece gelerek bu odaları dolaştığına inanılması zerdüşt geleneğine dair verilebilecek en tipik örneklerden biridir. Çıla'nın yakılması da evin sahibinin her odayı rahatça gezebilmesi içindir. Yine Zerdüşt inancında olduğu gibi ateşi söndürmek günah sayılmakta ve ateşe su dökülmemektedir. Tuvalet ihtiyaci da gunes ve ay tarafından "gorulmeyecek" kuytu yerlerde giderilmektedir. İnsanlar Allah'a inanmakta ve bunun için "Heq" kelimesini kullanmaktadırlar. Köyün Xızır orucu, Miladi Takvime göre, Ocak ve Şubat Aylarını birbirine bağlayan haftanın Salı, Çarşamba ve Perşembe Günleridir. Varolan inanca göre hizir orucu zamaninda rüyada hangi köyden veyahut kimin elinden su icilirse onunla evlenilir. Tabii ki bu gelenek bekarlar icin gecerlidir ve birçok kişi rüyasinda gördügü kisiyle evlendigini söylemektedir. Tüm Alevi toplumunda görüldügü gibi kisik aleviside iyimserdir, eline, beline ve diline sahiptir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 145 km, Zara ilçesine 75 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 16
1997 11

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]