Burhaniye, Zara

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Burhaniye
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Zara
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2015)
 • Toplam 146
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0346
Posta kodu 58700

Burhaniye, Sivas ilinin Zara ilçesine bağlı bir köydür. Yahuda olan eski ismi; 1995 senesinde Burhaniye olarak değiştirilmiştir[1].

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Yahuda İbranice יהודה איש־קריות, Latince Iudam Iscariotem, Yunanca Ιούδας Ισκαριώτης şeklinde ifade edilir. Yahuda sözcüğüne tarihte birçok yerde rastlanmaktadır. İsa'ya ihanet ettiğine inanılan havari Yahuda'dır[2]. İsa'nın 12 Yahudi kabileden biri olan Yahuda kabilesinden geldiğine inanılmaktadır. 2006 yılında ise Yahuda İncili adı verilen incilin varlığı kamuoyuyla paylaşılmıştır[3]. Ayrıca Yahuda Yahudi yurdu anlamına da gelmektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Burhaniye Zara’nın 20 km kuzeyinde özköyleri diye tabir edilen coğrafi bölgede olup komşuları; İlice, Yapak, Gümüşçevre ve Ütük köylerdir. Burhaniye 1243 Kösedağı Savaşı sırasında kurulmuş eski bir yerleşim yeridir. Köyün eski muhtarı Hacı Mahmut Yılmazın verdiği bilgiye göre günümüzden 200 yıl önce köyde bir harman zamanı kavga çıkmış halk ekinlerini, buğdaylarını harmanda bırakarak başka yerlere göç etmişler. Daha sonra Akören köyünden Halil Çınarın verdiği bilgiye göre 93 Harbi (1877-1878 Osmanlı-Rus Harbi) sırasında savaş göçmenleri Kafkaslar’dan gelerek Yahuda'ya yerleşmişlerdir. Köyün mezarlığında Yahu Dede adında bir zat yatmaktadır. Yahuda adının bu zatın isminden geldiğine inanılsa da; kelimenin etimolojik anlamı çok daha karmaşıktır. Bu zatın kardeşi Gani Baba ise köyün güneyinde yatmaktadır. 1530 tarihli Sivas ve Tokat livaları (yani sancakları) adlı haritada Yahuda köyünün adı geçmektedir.

Köyde özellikle hayvancılık ve tarım en önemli geçim kaynağıdır. Fakat 1960’larda İstanbul’a yönelik başlayan göç köydeki nüfusu oldukça azaltmıştır. Köy nüfusu 1985'teki nüfus sayımında 46 iken 1997 sayımında 23’e düşmüştür.

Burhaniye Derneği İstanbul’daki hemşehriler arasındaki sosyal dayanışmayı devam ettirmek için 1994’te kurulmuştur. Halen İstanbul/Kağıthane Sanayi mahallesinde 600 metrekarelik bir arsaya sahip olan 110 üyeli derneğin kısa vadedeki hedefi bu alana bir kültür merkezi yaptırmaktır. İstanbul’da ikamet eden köy halkı daha çok hafriyat ve işçilikle uğraşırken semtlerdeki yoğunluğu ise Kağıthane, Sanayi mahallesi ve Bağcılar olarak sıralanabilir.

Son yıllarda özellikle yaz ayları ile sınırlı da olsa köye yönelik önemli bir dönüş yaşanmaktadır. Burhaniye Derneği köye yönelik yapmış olduğu bazı çalışmalarda bu dönüşü hızlandırmaktadır. Buna köy camisinin yenilenerek minaresinin yapımı, imam evi, morg ve gasilhane, caminin hemen yanına yapılan sosyal amaçlı binalar ve yapılacak çevre düzenlemesini örnek verebiliriz.

Halk ozanı Karacaoğlan Zara’nın köylerini sayarken Yahuda köyü için de şöyle söylemektedir:

Karababa derler Yapakta yatar
Kemeriz, Yahuda yüceden tüter
Ütüğün kürbünde kargalar öter
Bize de bir himmet kırklar yediler

Köyde Sivas kültürü yaşanmaktadır. Kafkas kültürü yerli halkla evlenmelerden dolayı yok olmuştur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 89 km, Zara ilçesine 19 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Kışları sert ve kar yağışlı yazları ise hafif yağmurlu ve kuraktır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 86
2000 52
1997 23

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık ve arıcılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde parke taşı da bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.radikal.com.tr/turkiye/12-bin-211-koyun-adi-degistirilmis-935681/
  2. ^ http://www.filozof.net/Turkce/tarih/dinler-tarihi/13270-isaya-ihanet-eden-havari-kimdir-incil-ve-kurana-gore-hakkinda-bilgi.html
  3. ^ https://www.dailymotion.com/video/x2eo4ru_belgesel-yahudanin-incili_school