Kaplan, Zara

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kaplan
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Zara
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 242
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0346
Posta kodu 58700

Kaplan, Sivas ilinin Zara ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün isminin Osmanlı İmparatorluğu döneminde de "Kaplan Karye'si" (Karye:Köy.Arapça) olarak geçtiği tarihi kayıtlardan tespit edilmiştir. Ancak "Kaplan" isminin neden köye verildiği ile ilgili, köydeki en yaygın ve tek söylence şöyledir:

Geçmişte buralar çok sık ormanlarla kaplı idi. Burada bir tür kaplan yaşamakta idi. Buna istinaden köyün ismi "Kaplan" olarak anılmıştır. Köyde halen çok eski dönemlerden kalma çam ağaçları kalıntılarına rastlanmaktadır.Buradan da köyde kaplanın yaşaması için gerekli tabii şartların bulunduğu anlaşılmaktadır. Burada adı geçen kaplanın, "Hazar Kaplanı" türünde olduğu düşünülmektedir. Hazar kaplani en son 1970 yılında Hakkari Uludere ilcesinde görülmüştür koy bu kaplanla anılmakta olup kaplan koyu olarak ortaya cıkmıstır.

Köyün üç (3) adet mezrası bulunmaktadır. Bunlar; ''''Çotuklar'''' Dereköy ve Karayatak'tır.

Yaylalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Köye ait kösedağda birçok yayla mevcuttur bunların bir kısmı halen günümüzde faaldir. Bu yaylalar şunlardır; Sıradam Yaylası ( Nazım BAĞCE'ye (Cazim Ağa)ait yayladır. Saclı ağalı ile meşhurdur. Gesali Yaylası ( Genelde Dereköy eşrafının yaylası olarak geçer) 'Ömerinyurdu YaylasıKorpuar Yaylası ve Ağmaşat Yaylası

Bitki Ve yabani Hayvan Çeşitliliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde yetişen bitki türleri; Aluç,Kuşburnu,Karanbuk,Ayı Eriği,Dağ Armudu, Dağ Elması,Kavak,Söğüt,Gürgen,Pur Ağaçları mevcuttur. Hayvan çeşitliliği açısından bölgede yaşayan memeli hayvanlardan bazıları şunlardır; Ayı,Kurt,Tilki,Sansar,Tavşan,Gelengü,Kösnü ve dağ Kedisi (Bu kedinin Vaşak olduğu sanılmaktadır) yaşamaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün kültürü göçebe Türkmen kültürüne dayanır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 90 km, Zara ilçesine 19 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
254 2007
2000 242
1997 260

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde buğday, fiğ, mercimek, arpa, yonca tarımı yapılmaktadır. Hayvancılık olarak et sığırcılığı yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]