Akdede, Zara

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Akdede(cimilti)
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Zara
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 56
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0346
Posta kodu 58700

Akdede, Sivas ilinin Zara ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir grup insanın yaklaşık 350 yıl önce şimdiki köyün bulunduğu bölgeye gelmesiyle Cimilti (Akdede) Köyü tarihi de başlamıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün yöresel yemeği pezik tursusun dan yapilan miklama. Köyün patatesi, pancarı,sogani, kuşburnusu çok meşhurdur.

Coğrafya ve ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Akdede Köyü Zara ilçesine yaklaşık 24 km mesafededir. Köyün konumu Beydağının uzanımı olan tepelerin eteğinde bir yamaç üzerinde kuruludur. Köyün arazisi çoğunlukla engebeli ve tarıma müsait değildir. Bu nedenle toprağa bağlı yaşam köyde egemen olmamıştır büyük ve düz araziler isteyen ürünlere ve ulaşıma olanak tanımamaktadır. Akdede Köyü nün coğrafi olarak belirgin özeliklerinden biri de köyü dikey ve yatay olarak bölen dere diye tabir edebileceğimiz akarsularının çokluğudur. Cimcim kalesinin sahip olduğu köye hakim konum jeostratejik olarak köye yerleşimi cazip hale getirmiştir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 56
1997 45

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Anadolu köylerinin genel yapısından farklılık göstermemekle birlikte köyün özel konumundan dolayı tarımsal faaliyetler yaygın yapılmamaktadır. Halk kendine yetecek ölçüde meyve ve sebze yetiştirmektedir. Bunun yanı sıra hayvancılıkta ağırlıkta büyükbaş olmak üzere köyün diğer ekonomik faaliyetidir

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu Yoktur. Köyün içme suyu şebekesi ile birlikte kanalizasyon şebekesi de bulunmaktadır. PTT şubesi yoktur. PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt Degildir köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Akdede köyüne 2007 yılında bir kültür merkezi yapılmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Akdede Köyü Resmi Web Sitesi