Kara Şövalye Dönüyor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Batman: Kara Şövalye Dönüyor
Batman: Kara Şövalye Dönüyor
1. Sayının kapağı.
Yayın bilgileri
Yayıncı DC Comics
Yayınlanış aralığı Aylık
Biçimi Sınırlı sayı
Yayınlanma tarihi Şubat - Haziran 1986
Sayılar 4
Ana karakterler Batman
James Gordon
Carrie Kelley
Joker
Superman
Yaratıcı ekip
Yazar(lar) Frank Miller
Çizer(ler) Frank Miller
Çinileme Klaus Janson
Kaligraf(lar) John Costanza
Tonlama Lynn Varley
Editör(ler) Dick Giordano
Dennis O'Neil
Koleksiyon ciltleri
2002 Edition ISBN 156389341X
Absolute Edition ISBN 1401210791
Noir ISBN 1401255140
Deluxe Edition ISBN 1401256910
30th Anniversary Edition ISBN 1401263119
Slipcase Edition ISBN 1401270131

Kara Şövalye Dönüyor (alternatif adı Batman: Kara Şövalye Dönüyor), Batman'in Gotham Şehri için geri dönüşünün anlatıldığı, Frank Miller tarafından yazılan, Miller ve Klaus Janson tarafından çizilen, Lynn Varley tarafından renklendirilen ve DC Comics tarafından yayımlanan 1986 tarihli dört sayılık bir mini çizgi roman serisidir. 55 yaşında emekliliğinden suçla savaşmak için dönen ancak Gotham Şehri'nin polis teşkilatı ve ABD hükûmetinin aleyhtarlığıyla karşı karşıya kalan Bruce Wayne'in alternatif bir öyküsünü anlatmaktadır. Öyküde ayrıca İki Yüz ve Joker gibi Batman'in klasik düşmanlarının geri dönüşü işlenmektedir. Seri, Batman'in artık hükûmetin bir piyonu olan Superman ile yüzleşmesiyle sonuçlanmaktadır.

Seri ilk yayımlandığında Batman: Dark Knight adını taşıyordu ve her sayının farklı bir alt başlığı (The Dark Knight Returns, Dark Knight Triumphant, Hunt the Dark Knight ve The Dark Knight Falls) vardı. Ancak seri aynı yıl tek bir ciltte derlendiğinde bütün seriye ilk sayının başlığı olan Batman: Dark Knight Returns adı verildi ve o günden bugüne ismi bu şekilde kaldı. Derlemenin ilk baskılarından bazıları, daha kısa olan Batman: Dark Knight başlığını da taşımaktaydı. Öykü, yeni Robin olarak Carrie Kelley ile aşırı şiddete başvuran ve Mutantlar olarak bilinen bir sokak çetesini okurlara tanıtmaktadır.

Batman'in bu tasvirine dayanan bu dört parçalık mini seri, The Dark Knight Strikes Again ve The Dark Knight III: The Master Race ile devam etti ve bir üçleme hâline geldi.

Kara Şövalye Dönüyor, pek çok eleştirmen tarafından bugüne kadar yayımlanmış en büyük ve en etkileyici Batman öykülerinden biri olarak kabul edilmesinin yanı sıra, genel olarak çizgi roman sanatının da en büyük eserlerinden sayılmaktadır. Kara Şövalye Dönüyor serisi, popüler kültürde daha karanlık ve yetişkinlere yönelik bir Batman sunmasından dolayı 1980'lerde ün kazandı. Serinin çeşitli unsurları, o zamandan bu yana diğer Batman kurgularının çeşitli noktalarında kullanıldı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]