Kapalı liste

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kapalı liste sistemlerinde adayların liste içerisindeki sıralaması onları aday gösteren siyasi parti tarafından belirlenmektedir ve seçmenler adayların sıralamasına etki edememektedir. Seçmenler yalnızca tercih ettikleri partiyi seçmekte, sonuç olarak seçilen adaylar ise partileri tarafından önceden belirlenmektedir. Böylece listede en üst sırada yer alan adaylar her zaman mecliste yer alma eğilimindeyken, düşük sıralardaki adaylar için böyle bir durum yoktur. Seçmenlerin biraz etkisi oldugu sisteme açık liste denir.

Kapalı liste sistemleri, parti listeli nispi temsil sisteminde hala yaygın olarak kullanılmaktadır ve çoğu karma seçim sistemi de kapalı listeler kullanmaktadır. Bununla birlikte birçok ülke, kişiselleştirilmiş temsili orantılı sistemlerine dahil etmek için açık listeleri kullanmak üzere seçim sistemlerini değiştirmiştir.

Avantajları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kapalı listelerin olumlu yönü aday gösterilmekte zorluk çekebilecek bazı adayların (azınlık mensupları ya da kadınlar gibi) partiler tarafından aday gösterilmesini kolaylaştırabilmektedir.

Açık listeye göre, kapalı listeli seçimlerde oyların sayılması kolaydır ve sistem dahi basittir.[1]

Dezavantajları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kapalı listelerin olumsuz yönü seçmenlerin, partilerinin temsilcilerinin kim olacağına dair söz hakkının bulunmamasıdır. Kapalı listeler ayrıca seçim süreci içerisindeki olayların hızlı değişimi karşısında etkisiz kalmaktadır. Örneğin Doğu Almanya’da 1990 yılında iki Almanya’nın birleşmesinin hemen öncesinde yapılan seçimlerde bir partinin üst sıralardaki adaylarından birinin seçimden dört gün önce gizli polis muhbiri olduğu ortaya çıkmış ve parti, adayı derhal ihraç etmiştir. Ancak parti listeleri kapanmış olduğundan ve seçmenler yalnızca partilere oy kullanabildiklerinden söz konusu kişiyi seçmek istemeseler dahi ilgili kişinin isminin yazıldığı listeye oy vermek zorunda kalmışlardır.[1]

Kapalı liste sistemlerini kullanan ülkelerin listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yasama organlarının (tek meclisli veya alt meclis) seçim sisteminde kapalı listeler kullanan ülkeler
  Nispi temsil: Tüm partilerin kapalı liste kullandığı ülkeler
  Nispi temsil: bazı partilerin kapalı liste kullandığı ülkeler
  Karma üyeli nispi temsil: kapalı liste kullandığı ülkeler
  Karma üye çoğunlukçu temsil: kapalı liste kullandığı ülkeler

Nispi temsil[değiştir | kaynağı değiştir]

Karma seçim sistemleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kapalı listelerin kullanıldığı karma seçim sistemi

Çoğunlukçu temsil[değiştir | kaynağı değiştir]

Kapalı Listeli Çoğunluk Sistemi[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Emrah Hurma (1 Eylül 2020). "Dünyada Seçim Sistemleri" (PDF). TBMM. 18 Nisan 2021 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2023. 
  2. ^ "Open, Closed and Free Lists". aceproject.org. Aceproject. 25 Ocak 2001 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2023.