Yaz kampı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Yaz kampı, çocuklara veya gençlere (6-18 yaşları arasındakiler) doğal yaşamı tanıtmak amacıyla yaz aylarında düzenlenen, eğlence etkinliklerinin de içinde olduğu eğitim programı.

İlk yaz kampları ABD'de, kentleşmenin doğaya dönüş anlayışına dayalı çeşitli hareketlere yol açtığı 1885'lerde kuruldu. Uzun yaz tatillerinin yanı sıra ev dışı etkinliklere yönelik ilginin artması sonucunda bu kamplar önceleri yalnızca erkekler için düzenlendi. Kızlar için ilk yaz kampları ise 1900 dolaylarında kuruldu; sonraki yıllarda ayrıca karma kamplar geliştirildi.

Bir iki haftadan sekiz haftaya değin değişen süreler için düzenlenen bu kamplara genelde 6-18 arasındaki çocuklarla gençler katılır. Özellikle erkeklik duyguları ile sade yaşam anlayışının geliştirilmesi için düzenlenmiş ilk kamplardan sonra, çocukların çadırlarda kalarak kendi yiyeceklerini kendilerinin pişirdikleri, konforu bulunmayan kır kamplarından sıcak odaları ve suyu, yüzme havuzları, gelişkin yemekhaneleri bulunan kamplara kadar, değişik alanlardaki etkinliklerin ağırlık taşıdığı çeşitli kamp türleri ortaya çıktı.

Günümüzdeki kamplar geleneksel programları olan doğa yürüyüşü, kanoyla dolaşma ve kamp ateşi yakmak gibi etkinlikler dışına çıkmaktadırlar. Yeni tür kamplar düzenledikleri yere özgü kara ya da su sporlarının yanı sıra çeşitli sanat dallarıyla el sanatları alanlarında bir dizi etkinlik olanağı sunarken, bazıları da müzik, lisan öğrenme, bilgisayar , fizik ve matematik gibi belirli bir dala ya da binicilik, tenis, okçuluk, satranç, tüplü dalış gibi özel ilgi alanlarına ağırlık verebilir. Ayrıca okuldaki başarı düzeyleri düşük çocukların eğitildiği ya da şişman çocuklara zayıflama tekniklerinin öğretildiği veya engelli çocuklara yönelik kamplar da vardır.

Yaz kamplarının en önemli amacı çocukları ailelerinden uzaklaştırarak erken yaşlarda kendi ayakları üzerinde durması, sorumluluk alma, paylaşma, mücadele etme, sosyalleşme, liderlik etme, takım ruhu, girişkenlik ve centilmenlik konularını öğrenmesidir.

Yaz kampları çoğunlukla bir eğitim kurumu tarafından düzenlenebileceği gibi farklı dini ya da siyasi gruplar tarafından propaganda amacına yönelik olarak da düzenlenir.

Organizasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Çoğu yaz kampının başında yetişkin biri olan kamp yöneticisi bulunur. Kamp yöneticilerinin kamp üyeleriyle aralarındaki yaş farkının iletişim sorunlarına yol açmaması için çoğunlukla 20'li yaşlarda olması önem taşır. Kamp yöneticisi kampa katılanları gruplara ayırarak onlara kampın çeşitli görevlerini verir. Kamp yöneticileri gibi kampçıların da yaşları önemlidir, çoğu kamp 6-13, 13-18 gibi yaş gruplarına ayrılır. Gündüz kamplarında kampçılar yalnızca gündüzleri kampta bulunup geceleri evlerine dönerler, yatılı veya geceli kamplarda ise kampçılar geceleri kampta geçirirler.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]