Tırmanma (dağcılık)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Buza tırmanan bir kadın
Mount Fitz Roy içinde Dağcı, Arjantin

Tırmanma (İngilizce: climbing), dik bir yerde yukarı doğru ilerlemek için eller veya ayaklarla (veya gerçekten vücudun herhangi bir diğer kısmı) yapılan fiziki bir faaliyettir. Eğlence amaçlı ya da ordularda profösyönel asker yetiştirmek için yapılır. Birçok kişi için bir hobi veya spordur. Bazı yerlerde yarışma olarak da yapılır. Emniyet ipleri veya benzer yardımcı araçlar ile yapılır. Rakımı yüksek yerlerde yapılır. Günümüzde de bu faaliyetler sürmektedir.

Tırmanış stilleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Alpin stili tırmanış, direkt zirveye odaklanılan treeking gibi uzun süreli kamplar degil de bivak dedigimiz kısa kısa rota üzerinde yapılan acil ihtiyaç molaları veya acil kamplar içeren direk zirveye odaklanılan tırmanış şeklidir .

Solo Tırmanış, hiçbir kişisel koruyucu donanım ekipmanı kullanmadan sadece tırmanış ayakkabısı ve magnezyum tozu ile yapılan tırmanıştır.

Spor Tırmanış, önceden boltlama işlemi yapılmış olan spor tırmanış rotalarına bir emniyetçi yardımı ile tek veya çok ip boylu rotalara tırmanılan spor tırmanışıdır.

Geleneksel Tırmanış, dağlarda bulunan çatlaklar , oyuklar , yarıklar vb yüzey şekillerinden faydalanarak stopper , takoz , yaylı takoz , sikke gibi tırmanış ekipmanları yardımıyla kendi emniyetinizi kendinizin aldıgı bir tırmanış stilidir .

Buz Tırmanış, KKD ekipmanları kullanılan teknik kazma ve buz vidaları kullanılarak yapılır ayrıca buz tırmanışı extreme zorluklar içerir çığ tehlikesi gibi riskler barındırır .

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]