İzcilik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İzcilik
WikiProject Scouting fleur-de-lis trefoil.svg
Kuruluş 1907

İzcilik (eski adıyla keşşaflık[1]); gençlere kendi kendine yetme ve doğada hayatta kalma eğitimi vererek, karakter ve fiziksel gelişimlerini desteklemek amacı güden uluslararası bir hareket.[2] İzcilik din, dil, ırk, cinsiyet ve benzeri hiçbir ayrım gözetmeyen; herkese açık; gönüllülük esasına dayalı, politik hedefleri olmayan, eğitim amaçlı bir gençlik hareketidir. İzci gruplarının kendine has üniformaları bulunur.

Dünya genelinde ondan fazla uluslararası teşkilat bulunmaktadır. Bunlardan WOSM, WAGGGS, WOIS ve WFIS üye sayıları ve faaliyetleriyle öne çıkmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İzciliğin kurucusu Robert Baden-Powel

İzcilik dünyada ilk defa 1907 yılında Britanya ordusundan emekli olan korgeneral Robert Baden-Powel tarafından kurulmuştur. Baden-Powel'in 1908 yılında yazdığı Erkek Çocuklar İçin İzcilik kitabı bütün dünyada büyük bir ilgiyle karşılandı ve izciliğin temelini oluşturdu. 1920 yılında İsviçre'nin Cenevre kentinde World Organization of the Scout Movement (Dünya İzcilik Örgütü), 1928 yılında ise World Association of Girl Guides and Girl Scouts (Dünya Kız İzcileri Derneği) İngiltere'nin Londra kentinde kuruldu. Baden-Powel 8 Ocak 1941'de öldüğünde izcilik birçok dünya ülkesine yayılmıştı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

İzci üniformasının bir parçası olan izci fuları

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "nedirnedemek.com". 10 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Scout Association." Oxford Dictionary of English 2e, Oxford University Press, 2003.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]