Kelemez

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Kalimnos sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
GR Kalymnos.PNG

Kelemez veya Kilimli adası (Yunanca: Κάλυμνος Kalimnos), Ege Denizinde, Yunanistan'a bağlı Oniki Ada'dan biri.

Kelemez, İstanköy'ün (Kos) 12 km kuzeyi, Leros'un 2 km güneyi ve Bodrum Yarımadası'nın yaklaşık 26 km batısında yer alır. Kelemez çevresindeki Pserimos, Telendos, Kalolimnos ve Plati pek çok adacıkla beraber Kelemz yönetim bölgesini oluşturur. Güneydoğu kıyısındaki bir koyun ucunda yer alan ve ada nüfusunun çoğunluğunu barındıran yönetim merkezi Kelemez (Potya), adanın en büyük limanı ve Ege'de önemli bir ticaret merkezidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Dağlık olan adanın yüzölçümü 110 km²'dir. Adanın ortasına doğru uzanan volkanik Vathis Vadisi kaynak sularıyla beslenir ve Turunçgil, zeytin, incir ve üzüm yetiştirilmesine olanak verir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Peloponnesos'taki Epidauros'tan gelen bir Dor kolonisince yerleşime açıldığı sanılır. Kendisine ait bir para birimi olan ada, Atina'nın M.Ö. 5. ve 4. yüzyıllarda oluşturduğu iki birlikte de yer aldı. Bir Pers satraplığıyken, M.Ö. 332'de Büyük İskender'in ordularınca ele geçirildi. Daha sonra Roma İmparatorluğu'nun Asya Eyaleti'ne bağlandı. 1310'a değin Venedik işgalinde kaldı. Bu tarihten sonra Rodos Şövalyeleri'nin eline geçti. 1522'de öteki adalarla beraber Osmanlı yönetimine girdi. Osmanlı yönetimindeyken Rodos ve Kosûn aksine Kelemez'e bir Türk göçü yaşanmadı. 1912'de İtalyanlarca işgal edildi. İtalyanların asimilasyon politikalarına direnen Kelemez halkının çoğu II. Dünya Savaşı sırasında Türkiye'ye kaçtı. Ada, 1947'de Yunanistan'a geçti.

Kelemez'un yönetim merkezi Pothia

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Vatis vadisi'nde yapılan tarım faaliyetleri ada ekonomisi içinde küçük bir paya sahiptir. En önemli ekonomik faaliyet turizmdir. Turizm dışında, geçmişi klasik çağa inen sünger avcılığı ile geleneksel eşarp üretimi başlıca geçim kaynağıdır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Koordinatlar: 36°59′K 26°59′D / 36.983°K 26.983°D / 36.983; 26.983