Küçükaltınbulak, Göle

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Küçükaltınbulak
—  Köy  —
Ardahan
Ardahan
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ardahan
İlçe Göle
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 891
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0478
İl plaka kodu
Posta kodu 75700
İnternet sitesi: [2]

Küçükaltınbulak,ardahan ili göle ilçesine bağlı etrafı dağlarla çevrili güzel bir okadarda şirin bir köydür. Tarihi tahminlere göre 150 yıl öncesine kadar dayanır,kısaca köyün tarihçesini şöyle özetleyebiliriz: bilinen ve söylenen odurki,150 yıla yakın bir süre evvel tommo ve kardeşleri gelip bu köye yerleşiyorlar bu köyde birinci dünya savaşı patlak verene kadar Tommo ve 4 kardeşi kalıyorlar ve bu arada savaştan kaçan ve bir sığınma yeri arayan kişilerede kuçak açıp yardım edip ve ayreten toprak verip köyügenişletip nüfus artırma çabasına girmişler

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Haydar amcanın tohumları çok etkilidir.Haydar amca 3 bın torunuyla bırlıkte köyede devlet kurucaktır.Köy misafir perver bir köy olup,köyde hala görücü usulü ile evlenilmekte ve başlık parası alınmaktadır.bu sebeple köydeki gençlerin çoğu gurbetçi olmaktadır.köyün en güzel taraflarından biri hala büyüklere saygının sonsuz olması ve komşuluk ilişkilerinin sağlam süregelmesidir.köyde yaylacılık yapılmaktadır.Yaylacılık 3 ay sürmekte,tadına doyum olmamaktadır.Köy halkı her Pazartesi ve cuma günleri göle ilçe merkezine gitmeyi alışkanlık haline getirmişlerdir.Köyün yemekleri olarak Kaz eti çok meşhurdur.Hele bulgur pilavıyla ,cecerun ( tatlı un lapası), feselli,bişi,mafiş, mantı ve pastırma yahnisi meşhur olanlardan sadece bir kaçıdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ardahan iline 65 km, Göle ilçesine 21 km.karsa 75 km uzaklıktadır.eskide kışı çok soğuk geçiyordu şimdi ise 4 mevsim yaşanılıyor.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. kışlar soğuk ve kar yağışlı,yazlar ise ılımandır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 987
2000 891
1997 823

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır.sağlık ocağı vardır ama hemşiresi yoktur. elektrik vardır. içme suyu vardır.köyün kanalizazyon altyapısı yoktur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]