II. Heinrich

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aziz II. Heinrich
II. Heinrich İmparatorluk ayininden süslenmiş bir minyatürde.
Kutsal Roma İmparatoru
Hüküm süresi14 Şubat 1014 - 13 Temmuz 1024
Taç giymesi14 Şubat 1014
Eski Aziz Petrus Bazilikası, Roma
Önce gelenIII. Otto
Sonra gelenII. Konrad
Doğum6 Mayıs 972
Bavyera, Bavyera düklüğü
Ölüm13 Temmuz 1024 (52 yaşında)
Göttingen, Aşağı Saksonya, Kutsal Roma İmparatorluğu
DefinBamberg Katedrali
Eş(ler)iLuxembourglu Cunigunde
Çocuk(lar)ı0
HanedanOttoyan
BabasıII. Heinrich (Bavyera Dükü)
AnnesiGisela of Burgundy
DiniHristiyan

Aziz II. Heinrich (6 Mayıs 973, Bavyera, Bavyera düklüğü[1] - 13 Temmuz 1024, Göttingen, Aşağı Saksonya, Kutsal Roma İmparatorluğu), the Holy veya the Saint olarak adlandırılıyordu, Roma'daki 1014 tarihindeki taç giyme töreninden on yıl sonra meydana gelecek olan ölümüne kadar Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu'ndaki Saksonya veya Ottoyan hanedanlığının beşinci ve son hükümdarıydı. 1002 yılında Almanya Kralı olarak ve 1004 yılında da İtalya Kralı olarak taç giydirildi. Ölümünden sonra Kilisesi tarafından aziz diye resmen kabul edilip tanınan tek Alman kraldır.

II. Heinrich (Bavyera Dükü)'nün oğludur. Babası önceki iki imparatora isyan ettiğinde, sık sık sürgüne gönderildi. Bu durum genç Heinrich'i genç yaşında kiliseye yönlendirdi. İlk sığınma buluşması "Freising piskoposu" Abraham ile ve daha sonra eğitimi katedral okulu Hildesheim'de oldu. 995 yılında babasının yerine "Bavyera Dükü" unvanıyla geçti.

Ardıllık tartışması[değiştir | kaynağı değiştir]

Heinrich, imparator 1002 yılında öldüğünde baskı altında tutulan kuzeni III. Otto (İmparator)'u kurtarmak için Roma yolundaydı. Heinrich kendisinin ardıllığına güçlü bir muhalefet olduğunu bilerek ölü kuzeninden çabuk bir şekilde kraliyet nişan ve rütbelerini aldı. Taç için rakip olan dört adaylarda olan Ezzo (Lotharingia), I. Eckard (Meissen) ve II. Herman (Svabya) Heinrich'in ardıllığına şiddetli bir şekilde karşı çıkıyorlardı. Fakat Mainz başpiskoposu Wiligis'in yardımıyla, Heinrich kraliyet seçimini kazanabilecek ve 7 Haziran 1002 tarihinde Mainz'da taç giyebilecekti. Gerçi bu durumun dünyaca tanınması bir yıllık bir zamanı alacaktı.

Heinrich, sonraki pek çok yıllarını ve politik gücünü Alman sınırlarını sağlamlaştırma yönünde harcadı. I. Boleslaus (Polonya)'a karşı başarılı bir sefer sürdürdü ve daha sonra Heinrich'e karşı olan bir grup tarafından "İtalya kralı" olarak seçilen "Arduin" in İtalya Krallığı'na karşı hareket etti. Arduin, daha önce Heinrich tarafından kendisine gönderilen I. Otto (Karintiya) komutasındaki Alman ordusunu yenmişti. Şimdi önceden yendiği Alman ordusunu "Adige Vadisi"nde bloke etmeye çalışıyordu. Fakat Heinrich İtalya'ya Valsugana'da girdi. Arduin'in vasalları Heinrich'in yaklaşmasından dolayı çıkan karışıklıktan faydalanarak kaçtılar ve kralları March (Ivrea)'ya geriye çekilmeye zorlanıyordu. Heinrich Verona'yı işgal etti ve 15 Mayıs 1104 tarihinde Pavia'da rex Italiae (İtalya Kralı) tacı "Milan başpiskoposu" II. Arnulf tarafından meşhur demir taç ile taçlandırıldı.

Polonya'ya karşı savaş[değiştir | kaynağı değiştir]

Pavia vatandaşlarının isyanının kanlı bir şekilde bastırılmasından sonra Heinrich orada 25 Mayıs'a kadar kaldı. İtalya'daki durumun iyi olduğunu hissettiğinde Almanya'ya dönmeye karar verdi. Dönüş yolu Aziz Gothard Geçidi içinden oldu. Boleslaus'a Almanya'dan Hristiyan Polonyalılara karşı olan pagan Liutitians'un birliğiyle ikinci bir sefer başlattı ve başarılı seferler Polonyalılar ile 1018 yılında kalıcı bir barış ile sonuçlandı. Boleslaus'un Lusatia ve Meissen'i zeamet, tımar şeklinde elinde bulundurmasına izin verildi fakat geçenlerde işgal ettiği "Bohemya Dükkalığı" nı terk etmek zorunda kaldı.

Hürmet, saygı[değiştir | kaynağı değiştir]

Aziz II. Heinrich
KutsayanlarKatolik Kilisesi
Aziz ilanıTemmuz 1147 Papa III. Eugenius tarafından
Yortu13 Temmuz,Temmuz 15 (1962 missal)

Heinrich 1146 yılında Papa III. Eugenius tarafından resmen aziz olarak tanındı ve Heinrich'in eşi Cunigunde ise 1200 yılında Papa III. İnnocentius tarafından resmen aziz olarak tanındı.[2]

Heinrich, Bamberg Katedrali'ne gömüldü, Papa II. Clemens'in mezarı da buradadır. Aynı zamanda İsviçre, Basel şehrinin ve Güney Afrika, Durban'daki "Aziz Heinrich'in Marist Kardeşlerinin Koleji"nin hamisidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Belki 972.
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Ağustos 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2022. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

II. Heinrich
Doğumu: 973 Ölümü: 1024
Resmî unvanlar
Önce gelen
II. Heinrich
Bavyera dükü
995-1005
Sonra gelen
V. Heinrich
Önce gelen
Arduin
İtalya kralı
1004-1024
Sonra gelen
II. Konrad
Önce gelen
III. Otto
Almanya kralı
1002-1024

Kutsal Roma İmparatoru

1014-1024