İçeriğe atla

I. Stefanos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
I. Stefanos
Rum Ortodoks patriği
Görevlendiriliş886
Dönem bitişi893
Önce gelenI. Fotios
Sonra gelenI. Antonios
DoğumKasım 867
Konstantinopolis
Ölüm18 Mayıs 893
MezhepDoğu Ortodoks Kilisesi
EbeveynleriEudokia İngerina ile I. Basileios
Ya I. Stefanos ya da II. Stefanos'un kurşun mührü "Stefanos, Konstantinopolis Yeni Roma Başpiskoposu"
İoannis Skilicis vakainamesinin Madrid Skilicis versiyonundan bir minyatür, Stefanos'u ağabeyi İmparator VI. Leon ile III. Mihail'e ait kalıntıların Havariyyun Kilisesi'ne 886 yılında taşınırken göstermektedir.

I. Stefanos (YunancaΣτέφανος Α΄, Stephanos I) (Kasım 867 – 18 Mayıs 893) 886 ile 893 yılları arası Rum Ortodoks patriğidir.

Konstantinopolis'te doğmuştur. Eudokia İngerina ile resmen I. Basileios'un oğludur. Annesi Eudokia, Basilieos ile evli olmasına rağmen, o zaman imparator olan III. Mihail'in metresi olduğu bilinmektedir. Stefanos resmen Basileios'un oğlu olarak kabul edilmesine rağmen, ağabeyi imparator VI. Leon gibi Stefanos da muhtemelen Mihail'in oğludur.

I. Basileios tarafından keşiş yapılıp, çocukluğundan itibaren kilise kariyeri yapmasına yönlendirilmiştir. 886 yılında ağabeyi imparator VI. Leon, Patrik I. Fotios'u görevden aldı ve 19 yaşındaki Stefanos'u onun yerine atadı.[1]

Patrik Stefanos ağabeyi İmparator VI. Leon ile III. Mihail'e ait kalıntıların Konstantinopolis'te Havariyyun Kilisesi'nde bulunan imparatorluk mozelesine 886 yılında taşınması törenine katılmıştır. Stefanos'un patrikliği ile başka önemli bir olay yoktur, dindarlığı ile ün yapmıştır, Mayıs 893'te ölmüştür. 18 Mayıs yortu günüdür.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
  1. ^ "St. Stephen the Archbishop of Constantinople". 3 Mayıs 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mayıs 2018. 
  2. ^ (Yunanca) Ὁ Ἅγιος Στέφανος Πατριάρχης Κωνσταντινουπόλεως 26 Mayıs 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. 18 Μαΐου. ΜΕΓΑΣ ΣΥΝΑΞΑΡΙΣΤΗΣ.
Genel
Önce gelen:
I. Fotios
Rum Ortodoks Patrikhanesi Patriği
886–893
Sonra gelen:
I. Antonios