İçeriğe atla

Agathangelos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Agathangelos
Kendi dilinde adıԱգաթանգեղոս
Ölüm332
MilliyetErmeni
MeslekHavari

Agathangelos (Eski Ermenice: Ագաթանգեղոս ve Yunanca Ἀγαθάγγελος) 332 yılında ölen Ermenistan'ın ilk havarisi Krikor'un yazarının takma adıdır.

4. yüzyılın başlarında Ermenistan Kralı III. Tiridates'in elçisi olduğu iddia ediliyor. Ayrıca Agathangelos Ermenice, Yunanca, Gürcüce, Süryanice, Etiyopyaca, Latince ve Arapça gibi dillerde yer almıştır.[1][Not 1] Tarihsel gerçekler bu hayatta efsanevi ya da belirsiz eklemelerle iç içe geçmiştir ve bütün, önemli ismini Ermenistan'ın dönüşümünün "iyi haberini" anlatıcı niteliğinden almış olabilecek anlatıcı tarafından belli bir birliğe örülmüştür.[2] Birkaç dile çevrilmiştir. Yunanca ve Latince çevirileri Acta Sanctorum Bollandistarum, tome viii'de bulunmaktadır.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^  Önceki cümlelerden bir veya daha fazlası artık kamu malı olan bir yayından alınan metni içeriyor: Chisholm, Hugh, (Ed.) (1911). "Agathangelus". Encyclopædia Britannica. 1 (11. bas.). Cambridge University Press. s. 370. 

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
  1. ^ F. L. Cross ve E. A. Livingstone, "Agathangelos", Oxford Hristiyan Kilisesi Sözlüğü, (Oxford Üniversitesi Basımı, 2005).
  2. ^ Agathangelos (Katolik Ansiklopedisi)
Genel

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]