İçeriğe atla

Eudokia İngerina

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Eudokia
Bizans İmparatoriçesi
Altın sikke, ön yüz Basileios ile Eudokia, arka yüz ilk doğan erkek çocukları Konstantin
Hüküm süresi26 Mayıs 866 – 882
DefinHavariyyun Kilisesi
Eş(ler)iIII. Mihail'in metresi
I. Basileios'un karısı
Çocuk(lar)ıVI. Leon
I. Stefanos
Aleksandros
Anna Porphyrogenita
Helena Porphyrogenita
Maria Porphyrogenita
HanedanMakedon Hanedanı

Eudokia (ya da Eudocia) İngerina (YunancaΕυδοκία Ιγγερίνα) (d. yaklaşık 840 – ö. yaklaşık 882), Bizans İmparatoru I. Basileios'un karısı, III. Mihail'in metresi ve imparatorlar VI. Leon ve Aleksandros ile Konstantinopolis Patriği I. Stefen'in annesidir.

Eudokia, İmparator'un hizmetinde bulunan Vareg muhafız İnger'in kızıdır. Annesi Martinakia imparatorluk ailesinin uzak akrabasıdır.[1]

Ailesinin ikonoklast ("Putkırıcı") olması nedeniyle, İmparatorun annesi Theodora onları kesinlikle onaylamıyordu. Yaklaşık 855 yılında, Eudokia, Theodora'nın oğlu III. Mihail'ın metresi oldu. Mikhail, bu yüzden annesinin ve güçlü bakan Theoktistos'un tepkisini çekti. Karısını terk etmenin meydana getireceği skandal kaçınmak için Mihail, Eudokia'yı arkadaşı Basileios ile evlendirdi. Ancak Eudokia ile ilişkisi devam etti. Basileios, bunu İmparator'un kız kardeşi Thekla'yı İmparatorun bilgisi dahilinde metresi yaparak kompanse etti.

Eudokia Eylül 866 tarihinde Leon, Kasım 867 tarihinde ise Stefen isimli erkek çocuklar doğurdu. Bu çocuklar resmi olarak Basileios'un çocuklarıydı. Ancak babaları, Basileios'un kendisi açısından dahi belirsizdir. Mayıs 867 tarihinde Basileios'un sürpriz şekilde ortak imparator olması, en azından Leon'un gerçek babasının Mihail olma ihtimalini artırmaktadır.

Basileios'un hükümdarlığında, Eudokia bir başka adamla ilişkiye girmiş, bu adam Basileios tarafından keşiş olmaya zorlanmıştır. 882 yılında oğlu Leon'a eş olarak Theofano'yu eş seçmiş ve kısa bir süre sonra da ölmüştür.

Eudokia ve Basileios'un resmi olarak altı çocukları olmuştur:

  • Symbatios, Konstantin ismini almıştır (d. yaklaşık 865 - ö. 3 Eylül 879). Basileios ile 6 Ocak 868'den ölümüne kadar ortak imparator. Georg Ostrogorsky'e göre, Engelberga ile Kutsal Roma İmparatoru II. Ludwig çiftinin kızı Ermengard ile nişanlandı. Ancak evlilik, II. Ludwig ile Basileios'un ilişkilerinin bozulması nedeniyle olmadı.
  • VI. Leon, (d. 19 Eylül 866 - ö. 11 Mayıs 912), İmparator Basileios'un ardılı, muhtemelen III. Mihail'ın oğlu.
  • Stefanos, (d. Kasım 867 - ö. 18 Mayıs 893), Konstantinopolis Patriği, muhtemelen III. Mihail'ın oğlu.
  • Aleksandros, (d. yaklaşık 870 - ö. 6 Haziran 913), İmparator Leon'un ardılı.
  • Anna Porphyrogenita (ö. 905/12 ya da sonrası). Rahibe
  • Helena Porphyrogenita (ö. 905/12 ya da sonrası). Rahibe
  • Maria Porphyrogenita (ö. 905/12 ya da sonrası). Rahibe
Özel
  1. ^ Cyril Mango, "Eudocia Ingerina, the Normans, and the Macedonian Dynasty," Zbornik radova Vizantoloskog Instituta, XIV-XV, 1973, 17-27.
Genel

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]
Eudokia İngerina
Doğumu:  ? Ölümü: 882
Kraliyet Unvanları
Önce gelen
Eudokia Dekapolitissa
Bizans İmparatoriçesi
867–882
Sonra gelen
Theofano