Theofilaktos (Konstantinopolis patriği)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rum Ortodoks patriği
MakamKonstantinopolis
Görevlendiriliş933
Dönem bitişi956
Önce gelenTrifon
Sonra gelenPoliefktos

Theofilaktos Lekapenos (ya da Lecapenus) (YunancaΘεοφύλακτος Λακαπηνός, Theophylaktos Lakapenos) (917 – 27 Şubat 956), 2 Şubat 933 ile öldüğü 956'ya kadar Rum Ortodoks patriği.[1][2][3]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Theofilaktos, imparator I. Romanos ile Theodora'nın en küçük oğullarıdır. Romanos, Nikolaos Mistikos 925'te ölür ölmez oğlunu Patrik yapmayı planladı, ancak Theofilaktos'ın patrik olarak görevlerini yerine getirecek yaşa geldiği düşünülmesine kadar (henüz on altı yaşında olduğu için) iki kısa patriklik dönemi ve iki yıllık bir boşluk geçti. Bu sırada veya daha önce, kilisedeki kariyerine yardımcı olması için hadım edildi. Theofilaktos, Konstantinopolis'in bir imparatorun oğlu olan üçüncü patriği ve babasının saltanatı sırasında patrik olan tek kişidir. Yirmi üç yıldan biraz fazla olan patriklik dönemi alışılmadık derecede uzundu ve babası, patrikliğe yükselmesi için Papa XI. Ioannes'in desteğini almıştı. Parakoimomenos olarak atanan gayrimeşru hadım Basileios Lekapenos dışında, Theofilaktos, I. Romanos'un ailenin 945'te iktidardan düşmesinden sonra yüksek makamını elinde tutan tek oğuldur.

Theofilaktos, babasının politikalarını destekledi ve İskenderiye ile Antakya'daki Rum patrikhaneleri ile yakın temasta bulunarak kilise ekümenizmi izledi. 940'ların sonlarında imparatorluk diplomasisinin çabalarına yardım etmeye çalışan Macarlara misyonerler gönderdi. Aynı zamanda, Theofilaktos, yeni Bogomil sapkınlığı hakkında yeğeni Bulgaristan İmparatoru I. Petr'a tavsiyede bulundu. Theofilaktos, çevresindeki muhafazakar din adamları tarafından evrensel olarak desteklenmeyen bir şey olan Bizans ayinine teatral unsurlar getirdi.

Theofilaktos'ı eleştirenler onu, en sevdiği kısrağın doğumunda hazır bulunmak için Ayasofya'daki İlahi ayin kutlamasını terk etmeye hazır olan, öncelikle devasa at ahırı ile ilgilenen saygısız bir adam olarak tanımlarlar. Belki ironik olarak, Theophylact 956'da bir attan düştükten sonra öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
  1. ^ Catherine Cubitt (2003). Court Culture in the Early Middle Ages: The Proceedings of the First Alcuin Conference. University of York, Centre for Medieval Studies.
  2. ^ Catherine Holmes (2005). Basil II and the Governance of Empire (976-1025). Oxford University Press.
  3. ^ Alexander Kazhdan, (Ed.) (1991). The Oxford Dictionary of Byzantium (İngilizce). Oxford ve New York: Oxford University Press. ISBN 0-19-504652-8. 
Genel
Dini unvanlar
Önce gelen
Trifon
Rum Ortodoks patriği
933–956
Sonra gelen
Poliefktos