İçeriğe atla

Higurashi no Naku Koro ni

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Higurashi no Naku Koro ni; korku, gerilim, trajedi içeren bir anime. Seri, toplamda 4 sezondan (Higurashi No Naku Koro Ni, Kai, Rei ve Kira) ve Nekogoroshi-hen adında bir OVA'dan oluşur. Korku ve gerilim içerikli animeler arasında çok seçkin bir yere sahip bir anime olmasıyla beraber, hikâyesi ve anlatım tarzı oldukça farklı seyretmektedir.

Hikayenin işleniş tarzı[değiştir | kaynağı değiştir]

Animede aynı kişiler defalarca kez ölür, aynı olaylar defalarca kez tekrar eder. Yaklaşık 4 bölümde bir farklı bir hikâye başlamış gibi bir izlenim uyandırır ancak hikâyeler birbiriyle bağlantılıdır. Hikâyenin bu şekilde işlenmesi izleyicileri oldukça şaşırtmaktadır ancak hikâye ilerledikçe, aynı kişilerin defalarca kez nasıl ölebildiği, aynı olayların defalarca kez nasıl tekrar ettiği de soru işareti olmaktan çıkar.

Hikayenin anlatım tarzı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaklaşık dörder bölüm süren parça hikâyelerin ilk bölümleri her zaman neşeli, komik ve sorunsuz geçer. İkinci bölümde gerilim ve korku yavaşça etkisini gösterir. Üçünce bölümde ise ilk bölümde iyi olarak tanıdığımız kişilerin çok farklı ve karanlık boyutları ele alınır. Dördüncü bölümde ise olaylar doruğa ulaşır ve tamamen gerici ve ürpertici olup arkasında soru işaretleri bırakarak bir noktada sonlanır ve hikâyeler ilerledikçe daha önceki hikâyeler açıklığa kavuşmaya başlar.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Anime, Rika adında küçük bir kızın öldükten sonra paralel dünyalarda yine kendi gibi Rika olarak yaşayan kişilerin bedenlerine reenkarnasyon yoluyla geçmesini konu alır. Rika, yaşadığı her dünyada Watanagashi festivali sırasında öldürülür. Artık bunun kaderi olduğunu düşünmeye başlar. Ancak arkadaşları, onun bu içinden çıkılmaz kaderi yenebileceği konusunda Rika'ya destek olurlar. Rika, kaderini yenmek için elinden geleni yapar ve öldüğünde bir önceki dünyadan arta kalan bilgilerini de öteki dünyaya taşır. Rika, her dünyada kaderini yenmeye biraz daha yaklaşır ve ölümü ardındaki sır perdesini aralar.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ryuugu Rena: Asıl adı Ryuugu Reina olan Rena, Ibaraki'deki babasının şirketinin batması ve anne babasının boşanması yüzünden, yeni bir sayfa açmak amacıyla adını Rena olarak değiştirir. Babasıyla birlikte yaşamaktadır. Serinin 1-4 bölümleri arasında Rena'nın bir katil veya katilin yardakçısı olduğunu düşünürüz ama Keiichi'nin perspektifinden olayları izlediğimizden, bu görüşümüz yanlıştır. Esas olay ikinci sezonda anlaşılacaktır.

Maebara Keiichi: Şehirde yaşadığı zamanlar okulda başarılı bir öğrenciydi; fakat oyuncak silahla küçüklere zulmetmesinden dolayı Hinamızawa'ya taşındılar. Buraya yeni gelmesine rağmen çabucak arkadaşlıklar edindi. Fakat arkadaşlarının karanlık sırlarını fark ettikçe içine bir kuruntu düştü. Sonunda ise Mion ve Rena'yı evinde sopalayarak öldürdü ve boğazını tırnakları ile parçalayarak intihar etti. 1-4 arası olayları bu karakterin perspektifi altında izleriz.

Sonozaki Mion: Yeşil saçlı, erkeksi, Sonozaki ailesinin gelecek varisi. Keiichi'yi sever ama belli etmez. Başlarda onun bir katil olduğunu düşünürüz. Kardeşi olan Sonozaki Shion'u zaman zaman kıskanır.

Sonozaki Shion: Mion'un ikiz kardeşidir. Aralarındaki tek fark Mion saçını at kuyruğu yapmasıdır. Shion, ailesinin Houjou Satoshi adlı birini öldürmesinden şüphelenir. Onun intikamını almak için neredeyse herkesi öldürmüştür. Seri boyunca belirli hikâyeler arasında terör estirmiş, Köy Reisini, şimdiki Sonozaki Varisini, Kardeşini, Keiichi, Satoshi'nin kardeşi Satoko'yu, kendisine saldıran Furude Rika'yı öldürmüştür.

Houjou Satoko: Sarışın, serideki belki en çok acıyı çeken bir karakterdir. Anne-Babası ölmüş, kasaba tarafında dışlanmış, abisi kaybolmuş, kötü amcası ve teyzesi tarafından tartaklanan bir kızdır. Kendi evinde yaşamak yerine Furude Rika ile yaşar. İyi dostlardır. Abisine Nii-Nii diye hitap eder.Elini hiçbir zaman kana bulamamıştır fakat Maebara Keiichi'nin ölümüne sebebiyet vermiştir.

Furude Rika: Furude ailesinin sonuncusu, sırlarla dolu küçük bir kızdır. Şaşırdığı,sevindiği durumlarda Mii, mutluysa Nipah gibi sözler sarf eder. İçindeki olgun kızın sesi Lady Bernkaster tarafından gelmektedir.