Samurai Deeper Kyo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Samurai Deeper Kyo
サムライ ディーパー キョウ
(Samurai Dīpā Kyō)
TürMacera, dövüş sanatları[1]
Manga
YazarAkimine Kamijyo
YayımcıKodansha
Diğer yayımcı
DergiWeekly Shōnen Magazine
DemografikShōnen
Yayın tarihi26 Mayıs 199910 Mayıs 2006
Cilt sayısı38
Anime televizyon dizisi
YönetmenJunji Nishimura
SenaristShō Aikawa
StüdyoStudio Deen
Lisans
KanalTV Tokyo
Diğer kanallar
  • Encore Action
  • Encore WAM
Yayın tarihi 1 Temmuz 2002 23 Aralık 2002
Bölüm sayısı26
Oyun
YayımcıBandai
TürDövüş
PlatformPlayStation
Çıkış tarihi
  • JP: 12 Aralık 2002
Oyun
GeliştiriciMarvelous Entertainment
Yayımcı
  • Bandai
  • Bold Games/Media Blasters
TürAksiyon
PlatformGame Boy Advance
Çıkış tarihi
  • JP: 27 Aralık 2002
  • KA: 12 Şubat 2008

Samurai Deeper Kyo (Japoncaサムライ ディーパー キョウ, romanizeSamurai Dīpā Kyō), Akimine Kamijyo tarafından yazılan bir manga serisidir. Seri, Mayıs 1999-2006 tarihleri arasında Shogakukan'ın Weekly Shōnen Sunday dergisinde yayınlandı. Seri, Edo döneminde geçmekte olup ruhu rakibi Mibu Kyōshirō'nun bedenine hapsedildikten sonra bedenini geri kazanmaya çalışan korkulan bir samuray olan Şeytan Gözlü Kyō'yu konu almaktadır.

Studio Deen tarafından hazırlanan bir anime televizyon serisi uyarlaması Temmuz-Aralık 2002 tarihleri arasında yayınlandı. Ek olarak seri iki adet video oyununa da uyarlandı.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

17. yüzyılda yaşanan ve Japonya'nın en büyük iç savaşı olan Sekigahara Muharebesi'nde iki büyük savaşçı Kyōshirō Mibu ve Şeytan Gözlü Kyō karşı karşıya gelirler. Dövüşlerinin tam kilit noktasına geldiklerinde savaş alanına düşen bir meteor savaşı sona erdirir. Ne Kyoshiro'dan ne de Kyo'dan herhangi bir iz bulunmamaktadır.

Bu olaydan dört yıl sonra, herkes yeni sağlanan barış içerisinde mutlu ve huzurlu yaşamlarını sürdürmektedirler. Ama Kyōshirō ve Kyō her yerde aranmaktadırlar ve hala onlardan bir iz yoktur. Kyō'nun başına oldukça yüklü bir ödül konulmuştur. Ödülü almak isteyen ödül avcısı güzel Yuya Shiina, kendi halinde gezgin bir ilaç satıcısı genci yaklamıştır. Sonuçta genç Şeytan Gözlü Kyō değildir ama onun da başına ödül konulmuştur. Genç Kyōshirō, lokantalarda yemek yiyip parasını vermeden kaçtığı için başına az da olsa bir ödül konulmuştur. O kadar uğraştıktan sonra az da olsa ödülünü bırakmak istemeyen Yuya, Kyōshirō'yu tutsak alır. Yola çıktıklarında bir yaratığın saldırısına uğrarlar. Kyōshirō ilk başta tam bir korkak gibi hareket eder. Ama eline tuturulan kılıcı aldıktan sonra göz rengi kırmızıya döner ve yaratığı öldürür. Daha sonra Kyō'nun Kyōshirō'nun bedeninde hapsedildiği ortaya çıkar ve Kyōshirō dört yıl önce olanları hatırlamamaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Macdonald, Christopher (24 Ekim 2002). "Tokyopop Announces New Manga Titles". Anime News Network. 25 Mayıs 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ocak 2023. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]