Fruits Basket

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fruits Basket
Manganın birinci cildi
フルーツバスケット
(Furūtsu Basuketto)
TürRomantik komedi, yaşam dilimi, doğaüstü[1]
Manga
YazarNatsuki Takaya
YayımcıHakusenşa
Cilt sayısı23
Anime televizyon dizisi
YönetmenAkitaro Daichi
SenaristHiguchi Tachibana
StüdyoStudio Deen
LisansFunimation
Mighty Media
KanalTV Tokyo
Diğer kanallar
Yayın tarihi 5 Temmuz 2001 27 Aralık 2001
Bölüm sayısı26
Anime televizyon dizisi
YönetmenYoshihide Ibata
SenaristTaku Kishimoto
MüzikMasaru Yokoyama
StüdyoTMS/8PAN
LisansFunimation
Mighty Media
KanalTV Tokyo, TVO, TVA, AT-X
Diğer kanallar
Yayın tarihi 6 Nisan 2019 29 Haziran 2021
Bölüm sayısı63

Fruits Basket (フルーツバスケット, Furuutsu Basuketto, Meyve Sepeti), Natsuki Takaya (takma isim) tarafından çizilen ve Hana to Yume (Çiçekler ve Rüyalar) dergisinde yayınlanan bir manga serisidir. 2001 yılında shoujo dalında Kōdanşa Manga Ödülü’nü aldı. Ayrıca Akitaro Daiçi (yönetmen) tarafından TV Tokyo’da yayınlanmak üzere 26 bölümlük bir anime serisine çevrildi.

Hayranları tarafından Furuba (Furuutsu Basuketto) kısaltması kullanılır. Final Sezonu 06 Nisan 2021'de başlamıştır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Fruits Basket, bir lise öğrencisi olan Tohru Honda'nın hayatını konu alır. Tohru'nun annesi, Kyoko Honda, mayıs ayında bir trafik kazasında ölünce Tohru öksüz kalmıştır. Dedesiyle yaşamaya başlar fakat evin yeniden biçimlendirilmesi ve Tohru'nun bir süreliğine yaşayacak başka bir yer bulması gerekmektedir. Böylece bir çadırda yaşamaya başlar ve kendisini kalkındırmak için bir de hademelik işi bulur. Yaşadığı zorluklara rağmen, Tohru, neşesini ve iyimserliğini hiç kaybetmez. Bir gün Tohru ağaçların arasında Shigure Sohma’nın ve Yuki Sohma’nın (Tohru’yla aynı sınıftan) olan bir eve rastlar. Sohmalar Tohru’nun gerçekte bir çadırda yaşadığını öğrenince oldukça şaşırırlar. Bütün arazi Sohma mülküdür ve Tohru kira ücreti karşılığı arazilerinde çadır kurmasına izin vermelerini ister. Hem onun için üzüldüklerinden hem de kendi dışarıda yeme alışkanlıklarından ve pis yaşamaktan kurtulmak için, yemek pişirme ve ev işleri karşılığında Tohru’ya bir oda vermeyi önerirler. O gece bir toprak kayması sonucu çadırı, annesinin resmi ve okul kıyafetleri gömüldüğü için bu seçeneği kabul etmekten başka çaresi kalmaz.

Tohru, çok yakında, Sohma Ailesi’nin sırrını ve Yuki Sohma’nın bu kadar ketum olmasının nedenini keşfedecektir: ailenin 13 üyesi Çin Zodyağı (Japonca’da "Jyūnişi") ’nın 12 hayvan ruhunu ve kedi ruhunu (Efsane’ye göre kedi Zodyak’ın dışında kalmıştır) taşımaktadır. Karşı cinsten birisine sarıldıkları zaman veya aşırı stres altına girdikleri zaman hayvana dönüşmektedirler. Tohru sırrı saklamaya söz verince Sohmalar, hafızasını hipnozla silmekten vazgeçerler. Çünkü normalde sırrı öğrenen ve Sohma olmayan birinin başına bu gelir. Hikâye Tohru’nun ve Sohma Ailesi’nin hayatını, birbirleriyle ilişkilerini ve her bir üyenin Akito Sohma –Sohma Ailesi’nin başı- ile olan korkulu mücadelelerini konu alarak devam eder.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tohru Honda (本田 透 - Honda Tōru)

Kyo Sohma (草摩 夾 - Sōma Kyō)

  • Seiyū: Tomokazu Seki, Kyousuke Ikeda (çocukken)

Yuki Sohma (草摩 由希 - Sōma Yuki)

Arisa Uotani (魚谷 ありさ - Uotani Arisa)

Saki Hanajima (花島 咲 - Hanajima Saki)

Saki Hanajima (花島 咲, Hanajima Saki), Fruits Basket anime ve manga serisinde, Arisa Uotani ve Tohru Honda en iyi arkadaşıdır. Arkadaşları tarafından Hana-chan diye çağrılan Hanajima’nın, dalgaları saptamak, insanların gerçek doğasını sezmek ve auralarını görmek gibi elektromanyetik güçleri vardır. Belki de bu yüzden, olağandışı olarak “Dai Hin Min” (“zengin adam fakir adam” diye de bilinir) ve poker gibi kart oyunlarında çok iyidir ve her oynayışında en yüksek puanı alacağını iddia eder. Gotik duruşunun sınıf arkadaşlarını korkutmasının yanı sıra esasta yaşının çok üzerinde bir mantığa sahiptir.

Kyoko Honda (本田今日子 - Honda Kyōko)/Kyoko Katsunuma (勝沼今日子 - Katsunuma Kyōko)

Kyoko,Tohru Honda’nın ölmüş olan annesidir. Hala yaşamamasına rağmen görüntüleri anlık geri dönüşlerle gösterilir.

Shigure Sohma

Shigure Sohma (草摩 紫呉 - Sōma Shigure)

Fruits Basket’ın kurgusal karakterlerinden biridir. Karşı cinse sarıldığı veya aşırı stres altına girdiği zaman Çin Zodyağı’nın köpeğine dönüşür. Shigure, zodyağın en eski üyelerinden biridir.

Shigure’nin adı Japon ay takviminin onuncu ayın olan Şigurezuki’den türemiş bir kelimedir. “Sonbahar sağanaklarının ayı“ anlamına gelir.

Shigure sürekli favori sözünü tekrarlayıp durur: “Que será, será. Her ne olursa olsun, olsun. Ne olmayacak, olmayacak.”

Akito Sohma

Akito Sohma (草摩 慊人 - Sōma Akito)

Akito, Sohma klanının başıdır. Gizemlere bürünen ve zayıf sağlığına rağmen korkulan, Sohma klanının birçok üyesi tarafından saygı duyulan biridir.

Animede erkek olarak, mangada bayan olarak çizilmiştir.

Kagura Sohma

Kagura Sohma (草摩 楽羅 - Sōma Kagura)

Tipik olarak tatlı ve şefkatli biridir. Karşı cinse sarıldığı veya aşırı stres altına girdiği zaman Çin Zodyağı’nın yaban domuzuna dönüşür. Kagura aldatıcı bir şekilde utangaç, iyi kalpli ve tatlı bakışlı bir tutum içindedir aynı zamanda sert değişken bir benliğe sahiptir. Sert değişken benliği, Hatsuharu Sohma’nın “Siyah” değişken benliğiyle beraber ailede ikincidir. Şiddet dolu yöntemleriyle Kyo Sohma’yı elinde tutmaya çalışmaktadır. Yun-chan diye çağırdığı Yuki Sohma’ya da yakın olduğu görülür.

Kagura’nın adı Japon ay takviminin on birinci ayı olan Kagurazuki’den türemiştir. Kagurazuki, “Şinto şarkısı ve dansının ayı” anlamına gelir.

Kisa Sohma

Kisa Sohma (草摩 杞紗 - Sōma Kisa)

Aşırı stres altına girdiği veya karşı cinse sarıldığı zaman Çin Zodyağı’nın kaplanına dönüşür. Kisa’nın adı Japon ay takviminin ikinci olan Kisaraginin bir türevidir. Kisaragi, “kıyafet değiştirme ayı” anlamına gelir.

Kisa, lanetin altındaki en küçük ikinci Sohma’dır. Hiro Sohma’dan bir yaş büyüktür. Tüm lanetli Sohmalar arasında en kibar olanı ve en az karşılaşılanıdır.

Hiro Sohma

Hiro Sohma (草摩 燈路 - Sōma Hiro)

Karşı cinse sarılıdığında veya aşırı stres altına girdiğinde Çin Zodyağı’nın kuzusuna dönüşür. Hiro Sohma, lanetli Sohmalar’ın en küçüğüdür. Çoğu zaman arkadaş olarak Kisa ile birlikte bulunur ve büyük kuzeni Isuzu Sohma’yla da yakın oldukları görülür.

Manganın seyri esnasında annesi hamile kalır ve Hinata isimli bir kız bebek dünyaya getirir. Hiro, her iki ebeveyni tarafından da kabul edilen ve sevilen tek Sohma’dır.

Hatori Sohma

Hatori Sohma (草摩 はとり - Sōma Hatori)

Fruits Basket’ın kurgusal karakterlerinden biri olan Hatori Sohma’nın Çin Zodyağı’ndaki hayvanı ejderhadır, fakat aşırı stres altına girdiğinde veya karşı cinse sarıldığında denizatına dönüşür çünkü denizatı, bebek ejderha olarak düşünülen bir hayvandır. Gerçekten oldukça bilinçli biridir ve bu durumu kullanarak kuzeni Shigure Sohma’yı, Tohru’ya, aslında hangi hayvan olduğunu söylememesi hususunda korkutmuştur.
Ayame Sohma (草摩 綾女 - Sōma Ayame)


Hatsuharu Sohma

Hatsuharu Sohma (草摩 溌春 - Sōma Hatsuharu)

Kısaca “Haru” kullanılır. Aşırı stres altına girdiği veya karşı cinse sarıldığında dönüştüğü Çin Zodyağı hayvanı inektir. Haru’nun yön duygusu berbattır ve genelde kaybolur. Normalde sakin birisi iken ona "Beyaz Haru", ama bir şeye sinirlendiğinde ortaya çıkan sinir bozucu şeyler diyen ve yapan kişiliğine "Kara Haru" derler. Adı Japonca’da “yeniyıl” veya “erken bahar” anlamına gelen hatsuharu kelimesinden gelmektedir. Bununla beraber, Hasuharu’nun adındaki Kanji (溌春), hatsuharu kelimesindeki Kanji (初春) ile aynı değildir, ikisiyle de birleşen hiragana aynı olmasına rağmen (はつはる, hatsuharu).

Momiji Sohma

Momiji Sohma (草摩 紅葉 - Sōma Momiji)

Karşı cinse sarıldığında veya aşırı stres altına girdiğinde Çin Zodyağı’nın tavşanına dönüşür. Vietnam Zodyağı’nda Momiji’nin hayvanının yerine Kyo Sohma’nın hayvanı, kedi vardır.

Momiji’nin adı Japon ay takviminin dokuzuncu ayı olan Momijitsuki’den türemiştir. Momijitsuki, “sonbahar yapraklarının ayı” anlamına gelir.

Ritsu Sohma

Ritsu Sohma (草摩 利津 - Sōma Ritsu)

Karşı cinse sarıldığında veya aşırı stres altına girdiğinde Çin Zodyağı’nın maymununa dönüşür. Ritsu’nun adı Japon ay takviminin sekizinci ayı Odakaritsuki’den türemiştir.

Odakaritsuki, “pirinç hasatı ayı” anlamına gelir.
Isuzu "Rin" Sohma (草摩 依鈴 - Sōma Isuzu)

Kureno Sohma (草摩 紅野 - Sōma Kureno)

Fruits Basket manga serisinin kurgusal karakterlerinden biridir. Karşı cinse sarıldığında veya aşırı stres altına girdiğinde Çin Zodyağı’nın horozuna dönüşür. Kureno, sessiz ve kurallara uyan bir adamdır. Sadece mangada görülür. Kureno’nun adı Japon ay takviminin üçüncü ayı olan Kurenoharu’nun bir türevidir. Kurenoharu, “geç ilkbahar” anlamına gelir.

Kazuma Sohma (草摩 籍真 - Sōma Kazuma)

Ren Sohma (草摩 煉 - Sōma Ren)

Akira Sohma’nın eşi ve Akito Sohma’nın annesidir.

Satsuki Sohma

Hiro Sohma’nın annesidir. Kisa’ya karşı bariz bir şefkat beslemektedir ve Kisa da ona genellikle “oba-san” (teyze) diye hitap eder. Shigure ilk olarak onun hakkında, eski kızarkadaşı Mayuko Shiraki’yi (Mayuko hala Hatori’yi sevmektektedir) şok etmek için Hatori’nin yeni kızarkadaşı olarak 10. ciltte bahseder. Hatori daha sonra Mayuko’ya, Shigure’nin muhtemelen şaka yaptığını çünkü Satsuki’nin aslında bir akraba olduğunu açıklar.

Satsuki, çocuğu Sohma lanetini taşımasına rağmen onu dürüstçe kabul eden ve seven birkaç anneden biridir. Hiro doğduğu zaman Satsuki onu kucaklayıp da bir kuzuya dönüştüğünde, anında, Tohru ve Hanajima’nın annesinin kişiliğini anımsatan ve benzer olduklarını kanıtlayan basit bir cümleyle “Kuzuyu seviyorum” diye bağırmıştı. Eksik akıllı doğası Hiro’yu, özellikle de kız kardeşi Hinata’ya hamile olduğunu söylediği zaman, sürekli endişenlendirmesine rağmen Satsuki, iyi kalpli ve sevecen bir insandır.

Momo Sohma

Momiji Sohma’nın kız kardeşidir. Abisinin aksine Zodyak’ın kinci bir ruhuyla lanetlenmemiştir. Momiji, annesinin hafızasından silindikten sonra, Momiji’nin anne ve babasının bir kızı -Momo- olmuştu. Yeni mutluluğunun yıkılmasını istemeyen Momiji’nin babası, Momiji’nin Momo ile görüşmesini yasaklar. Fakat Momo’nun, Momiji’yi tanımak ilgisini çeker ve onun hakkında daha fazla bilgi edinmek için yollar aramaya başlar. (Her ne kadar inkâr etseler de) Annesi ile Momiji arasında büyük bir benzerlik olduğunu görür.

Momo, Tohru’yu Sohma kompleksinin içine gizlice girmeye çalışırken yakaladığı zaman ona içeri girmek için gizli bir yol gösterir. Tohru’ya, Momiji’nin onun abisi olmak isteyip istemediğini sormasını söyler. Momo, keman dersi almaya başlamıştı ve ayrılığı sağlamak için Momiji’ye babası, kendi derslerini almayı bırakmasını söylemişti (yoksa aynı öğretmenden ders almış olacaklardı). Momo, Momiji’yi keman çalarken görmüştür eğer birlikte çalarlarsa nasıl olacağını merak etmektedir. Momiji, Momo’nun ondan abisi olmasını istediğini Tohru’dan işittiği zaman mutluluk gözyaşlarına boğulur.

Momo, abisi tarafından “sevimli” diye adlandırılır ve neredeyse her zaman annesinin yanında durur.

Katsuya Honda

Kakeru Manabe (真鍋 翔 - Manabe Kakeru)

Machi Kuragi (倉伎 真知 - Kuragi Machi)

Kaibara Lisesi’nin mali işlerinden sorumlu öğrencisidir. Machi, sessiz, çekingen, hassas ve yalnız bir karakterdir. Fruits Basket’ın mangasında ve -Yuki Kaida’nın seslendirmesini yaptığı- CDlerinde görülür.

Kimi Toudou (藤堂 公 - Tōdō Kimi)

Kaibara Lisesi’nin iki başkan sekreterinden biridir (diğeri Naohito Sakuragi’dir). Kimi, aşırı dışadönük, eğlence düşkünü, şaşırtıcı derecede güzel, sevimli ve dalavereci bir karakterdir. Sadece Fruits Basket manga ve drama CDsinde görülür, Yukari Tamura tarafından seslendirilmiştir.

Mit-chan

Mayuko Shraki (白木 繭子 - Shiraki Mayuko)

Mine Kuramae (倉前 美音 - Kuramae Mine)

Kinimitsu Tomoda (友田 邦光 - Tomoda Kunimitsu)

Naohito Sakuragi (桜木 直人 - Sakuragi Naohito)

Komaki Nakao (中尾 小牧 - Nakao Komaki)

Başlığın anlamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tohru’nun çocuk bahçesinde bir keresinde sembolik bir deneyimi olmuştur. Sınıf, Meyve Sepeti adında her kesin bir dairenin içinde oturduğu bir oyun oynamaktadır. Dairenin ortasında oturan oyun lideri, her bir oyuncuya bir meyve ismi verir. Oyuncunun meyvesinin ismi çağrıldığında, o kişi kalkar, kendisiyle aynı meyve adına sahip olanla hemen yerini değiştirmeye çalışır. Bu arada da ortadaki oyuncu kendine oturacak bir yer kapmaya çalışır. Ayakta kalan oyuncu dairenin ortasına geçer.

Tohru bu oyunu ilk kez oynadığında ona, “onigiri” (pirinç topu, bir Japon yiyeceği) adı verilmişti. Buna sevinmişti çünkü onigirilerin çok lezzetli olduğunu düşünüyordu. Ancak sonradan anladı ki tek onigiri görevi verilen çocuk kendisi idi ve ondan başka herkesin adı çağrılmıştı ama o hep oturuyordu. Tohru, onigirinin bir meyve olmadığının farkına vardı: onun adı asla çağrılmayacaktı. Kasten oyunun dışında tutulmuştu, bu da sınıf arkadaşlarının zalimce hilelerinden birisiydi. Kendi deyişiyle, farkına varmıştı ki: “Meyve Sepeti’nde, bir Onigiri için hiç oda yoktu”. Bununla beraber, dizinin gidişatı üzerine, Tohru, Sohma ailesine ait olabileceği bir yer bulur.

Müzikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Açılış müzikleri
# Adı Seslendiren Bölümler Dinle
1 For Fruits Basket Ritsuko Okazaki Tümü
Bitiş müzikleri
# Adı Seslendiren Bölümler Dinle
1 Çiisana İnori Ritsuko Okazaki 1-24,26
2 Serenade Ritsuko Okazaki 25


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Alverson, Brigid (6 Şubat 2017). "8 Reasons Fruits Basket Is the Most Irresistible Romantic Comedy You'll Ever Read". Barnes & Noble. 7 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Şubat 2022. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]