Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu
HAVYO bröve.png
Harita
Tür Devlet
Eski isim(ler)i Hava Uçuş Okulu
Eğitim dil(ler)i Türkçe
Bağlılık Türk Hava Kuvvetleri
Milli Savunma Üniversitesi
Başkan Prof. Dr. Hasan Mert (Müdür)
Hava Piyade Albay Mutlu Yaşar Kaplan (Komutan)
Konum Gaziemir, İzmir, Türkiye
Web sitesi https://hamyo.msu.edu.tr

Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu (HAMYO) Gaziemir, İzmir'de bulunan, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na astsubay yetiştiren, önlisans düzeyinde eğitim veren ve Milli Savunma Üniversitesi'ne bağlı bir askerî yüksekokuldur.[1] Okul, Hava Eğitim Komutanlığı birliği Hava Teknik Okullar Komutanlığı yerleşkesi içerisinde Milli Savunma Üniversitesi'ne bağlı olarak eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Seydiköy’de ilk Hava Birliği 1916 yılında 5’inci Tayyare Bölüğü olarak kurulmuş, Kurtuluş Savaşı öncesinde Adana’ya, sonrasında ise yeniden Seydiköy’deki meydan ve civarındaki binalara taşınmış, bu tarihten sonra “Hava Uçuş Okulu” adı altında 1929 yılına kadar hizmet vermiştir.

İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesini müteakip, teknik alanda görev yapacak subay ve astsubayları eğitmek maksadıyla bu kez “Hava Makinist Okulu” adı altında önce 1947 yılında Eskişehir’e, bilahare 1949 yılı sonunda da Gaziemir’e tekrar nakledilen okul, 2 Ocak 1950 tarihinde yeniden teşkilatlandırılarak, önce “Hava Uçak Bakım Okulu” ve bilahare de “Hava Bakım Teknik Okul Komutanlığı” adı altında faaliyetine devam etmiştir. Yine aynı tarihlerde “Hava Muhabere Okulu” ve “Hava Meydan Tesis Bakım Teknik Okulu”nun da tesisiyle, Hava Kuvvetleri’nin uçuş eğitimi dışındaki diğer sınıf ve ihtisaslardaki eğitimleri bu üç okul bünyesinde sürdürülmüştür.

Söz konusu üç okula 1966 yılında Hava Savunma Okul Komutanlığı ilave edilmiş, Gaziemir’de konuşlu dört ayrı okul 13 Eylül 1969 tarihinde teşkil edilen Hava Teknik Okullar Komutanlığı bünyesinde toplanmıştır.

1998 yılına kadar geçen süreçte anılan dört okulun isimlerinde değişiklikler yapılmış, ihtiyaçlar doğrultusunda açılan yeni sınıf ve ihtisas eğitimlerini vermek ve çağın gerektirdiği eğitim/kurs ihtiyaçlarını karşılamak maksadıyla diğer okul komutanlıkları ve bağlı birlikler oluşturulmuştur.

Astsubay MYO’ların kurulması yönünde başlatılan çalışmalar sonucunda 11 Nisan 2002 tarihinde 4752 sayılı Astsubay Meslek Yüksek Okulları Kanunu TBMM tarafından kabul edilmiştir. Bu doğrultuda; Hava Astsubay Meslek Yüksek Okulu 2003 yılında kurularak, 2003-2004 Eğitim Öğretim Yılı’ndan itibaren eğitimlerine başlamıştır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "HAMYO 2019 Kitapçığı" (PDF). 5 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 5 Haziran 2019. 
  2. ^ "Tarihçe". 24 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]