Halep Kuşatması (637)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Halep Kuşatması
Arap-Bizans savaşları

Halep şehri
TarihTemmuz-Ekim 637 MS
Bölge
Sonuç Kesin Müslüman zaferi
Taraflar
Râşidîn Halifeliği Bizans İmparatorluğu
Gassaniler
Komutanlar ve liderler
Halid bin Velid
Ebu Ubeyde bin Cerrah
Yoakim
Güçler
17.000[kaynak belirtilmeli] Bilinmiyor
Kayıplar
Minimum Bilinmiyor fakat Müslümanlardan daha fazla.

Halep Kuşatması, Bizans kalesi ve Yarmuk Savaşı'ndan sonra kuzey Levant'te kalan Bizans'ın kalelerinden biri, 637 yılı Temmuz ve Ekim ayları arasında meydana geldi.

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

Yarmuk Savaşı'ndan sonra Müslümanlar kuzey bölgelere Suriye'nin derin içlerine yürüyüşe geçtiler. Küçük ve büyük şehirlerin fethinden sora Ebu Ubeyde bin Cerrah ve Halid bin Velid Suriye'de antik bir şehir olan Kinnesrin'de buluştular ve ordular Halep'e doğru yürüyüşe geçtiler. O zaman Halep güçlü Bizans İmparatorluğu garnizonu altında olup ve kaleyi General Yoakim elinde tutuyordu. Halep, büyük şehir duvarlarına sahipti ve küçük fakat dikey ele geçirilemez dış taraf tepenin üzerindeydi. Etrafı geniş kale hendeği ile çevrilmişti.

Savaş[değiştir | kaynağı değiştir]

Halep'teki Bizans komutanı Yoakim, Halid ve Ebu Ubeyde komutası altındaki Müslümanları kale dışında açık yerde karşıladı. Yenilgiye uğradı ve hızlı bir şekilde kaleye geri döndü. Kuşatmayı kırmak için cesurca ani saldırılarda bulundu fakat her defasında başarısızlığa uğradı. İmparator Herakleios'dan yardım için hiçbir işaret gelmiyordu. 637 yılı Ekim ayı civarlarında Romalılar askerlerin kaleyi barış içinde terk etmeleri koşuluyla teslim oldular. Yoakim kendisi ve 4000 (güçlü) Yunan askerleri ile birlikte din değiştirerek Müslümanlığa geçti. O kendisinin olağanüstü güçlü ve sadık memur olduğunu kanıtlamıştı ve çeşitli Müslüman generaller idaresi altında cesurca savaştı.[1]

Sonuç[değiştir | kaynağı değiştir]

Ebu Ubeyde bin el-Cerrah Roma yolu üzerinde bulunan Azaz'ı (Suriye'de küçük bir kasaba olup, Halep'in 30 km kuzey-kuzeybatısında yer alır) alması için Mâlik el-Eşter'in komutası altında bir kol gönderir. Bu bölge Müslümanlarca Roma olarak adlandırılır ve şimdiki konumuyla Türkiye'nin güney batı bölgesinde ve Toros Dağları'nın doğusunda yer alır. Mâlik Yoakim'in yardımlarıyla Azaz'ı ele geçirir ve bölgede yaşayanlarla bir anlaşma imzalar. Daha sonra Halep'e döner. Azaz'ın ele geçirilmesi ve temizlenmesi Halep'in kuzeyinde Roma kuvvetlerinin kalmamasını sağlaması açısından önemlidir. Mâlik el-Eşter'in orduya yeniden katılmasıyla Ebu Ubeyde, Antakya'yı ele geçirmek için batıya doğru yürüyüşe geçti ve 30 Ekim 637 tarihindeki Demirköprü Muharebesi'nden sonra ele geçirdi.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • A.I. Akram, The Sword of Allah: Khalid bin al-Waleed, His Life and Campaigns, Nat. Publishing. House, Rawalpindi (1970) ISBN 0-7101-0104-X.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]