Mercirahit Muharebesi (634)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Mercirahit Muharebesi, MS 634'te Bizans İmparatorluğu'nun Gassani Arap müttefikleri ile Halid bin Velid komutasındaki Raşidin ordusu arasında meydana gelen küçük bir çatışmaydı. Huvvarin Savaşı'ndan sonra, Halid 9000 kişilik ordusuyla Şam'a doğru yöneldi. Şam'a 32 km uzaklıkta bir geçide ulaştı, Geçir, Anti-Lübnan Dağları'nın bir kolu olan ve kuzey-doğu yönünde Tadmur'a giden Cebelüş-Şark olarak bilinen dağ sırasının bir parçasını oluşturmaktadır. Geçit çok uzun olsa da askerler için zorlayıcı değildi. Halid geçidin en yüksek kısmında durdu ve sancağını bulunduğu noktaya dikti. Bu eylemin bir sonucu olarak geçit, Halid'in sancağından ismini alarak Saniyyat-ul- Uqab (ثنية العقاب), yani Kartal Geçidi olarak bilinir hale geldi.

Oradan sonra Halid, Şam'ın kuzeybatısındaki şu anki Adra kenti yakınlarındaki büyük bir düzlük olan Mercirahit'e ilerledi.[1]

Savaş[değiştir | kaynağı değiştir]

Savaş 24 Nisan 634'te Paskalya gününde gerçekleşti.[2]

Son zamanlarda Halid'in ele geçirdiği bölgelerden çok sayıda mülteci, Mercirahit''te toplandı ve bu mülteciler festivali kutlayan kalabalığa karıştı. Gassaniler, Halid'in Suriye'ye girmesinin kendileri için yarattığı tehlikeye aldırış etmediler. Tadmur'dan geçidin altındaki rotaya güçlü bir savaşçı siperi yerleştirdiler; ancak bu güç, Müslüman süvarilerin hızlı bir şekilde saldırmasıyla birkaç dakika içinde dağıldı. Müslümanlar ilerledikçe bir miktar Gassani direnişi devam etse de, Müslüman ordusunun ana kuvveti şehre ulaşıp saldırdığında direniş durdu. Müslümanlar, Mercirahit kasabasına baskın düzenledi. Kısa bir süre sonra, büyük miktarda ganimet ve belirli sayıda esir toplayan Halid, kasabadan çekildi ve kasaba dışında kamp kurdu.

Savaşın kendisi büyük bir savaş değildi, ancak Müslüman ordusunun takip eden saldırıları açısından taktiksel bir öneme sahipti, bu çatışmadan sonra daha büyük şehirlerin kuşatması nispeten daha kolay yapılabilecekti.

Sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Ertesi sabah Halid, Guta'ya baskın yapmak için Şam'a doğru güçlü bir ordu yerleştirdi. Daha sonra Ebu Ubeyde'ye Busra'da kendisine haber vermesi için talimat veren bir elçi gönderen Halid, ordunun ana kuvveti ile Şam'ı geçerek Busra'ya doğru yola çıktı. Şam'a gönderilen atlı kuvvetler şehrin sınırlarına ulaştı, daha fazla ganimet ve esir topladı ve Halid hala yürüyüşteyken ordularına yeniden katıldı. Halid'in Suriye'ye girmesinin ardından küçük seferler artık bitmişti. Halid daha sonra gelecekte fethedeceği Busra şehrine doğru ilerledi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Shahîd 1995, s. 947.
  2. ^ Shahîd 1995, ss. 947–948.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]