Vedat Işıkhan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Prof. Dr.
Vedat Işıkhan
Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı
Görevde
Makama geliş
4 Haziran 2023
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Yerine geldiği Vedat Bilgin
Kişisel bilgiler
Doğum 20 Ocak 1966 (58 yaşında)
Artuklu, Mardin, Türkiye
Uzmanlık alanı Stres yönetimi, sosyal hizmet, sosyal politika
Bitirdiği okul Hacettepe Üniversitesi (Msc, PhD)
Mesleği Akademisyen, siyasetçi
Hükûmeti 67. Türkiye Hükûmeti

Vedat Işıkhan (20 Ocak 1966, Mardin), Türk akademisyen ve siyasetçi. Mevcut Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'dır.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

20 Ocak 1966 tarihinde Mardin'in Artuklu ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini İzmir'de tamamladı. Lisans derecesini 1990 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Yüksekokulu'ndan aldı. 1993'te aynı üniversitede "Sosyal Hizmet Uzmanlarının İş Doyumları" adlı teziyle yüksek lisans derecesini tamamladı. 1998 yılında "Sosyal Hizmet ve Sağlık Alanında Görev Yapan Yöneticileri Etkileyen İş Stres Faktörleri" adlı teziyle doktora (PhD) derecesini elde etti. Işıkhan, 2003 yılında doçent unvanını alırken, 2009 yılında ise profesör unvanını aldı. Işıkhan'ın araştırma alanları arasında yönetim stresi, kentlerin gölgesinde yaşayan evsizler, çalışma hayatında stres ve başa çıkma yolları, engelli çocuğa sahip anne ve babalarda depresyon, Türkiye'de zihinsel engelli çocuğa sahip annelerin sorunları, tüberküloz hastalarının genel özellikleri ve onkolojide tükenmişlik ve başa çıkma, stres yönetimi: tükenmişlikten mutluluğa ve yardım personelini güçlendirme gibi konular bulunmaktadır.

Hacettepe Üniversitesi İ.İ.B.F. Sosyal Hizmet Bölümünde öğretim üyesi olarak yer aldı.[1] 8 Ekim 2018'de Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu üyeliğine atandı. 4 Haziran 2023 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan kabinede Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak yer aldı.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Yeşilay Bilim Kurulu Üyesi: Vedat Işıkhan". Yeşilay. 3 Haziran 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Haziran 2023. 
  2. ^ "67. Türkiye Hükûmeti kabine listesi" (PDF). T.C. Resmî Gazete. 3 Haziran 2023. 4 Haziran 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 4 Haziran 2023. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen:
Vedat Bilgin
Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı
4 Haziran 2023 -
Sonra gelen:
Görevde