İçeriğe atla

Los Altos, Orta Amerika

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Los Altos'un Altınıcı Eyaleti Cumhuriyeti
Los Altos Bayrağı
Los Altos Bayrağı Los Altos Arması
Yeri
Yeri
Başkent Quetzaltenango
Kuruluş 1838
Yıkılış 1840

Los Altos (İspanyolcada "Dağlık Yerler") Orta Amerika'da, 1830'larda Orta Amerika Federal Cumhuriyeti'ne altıncı eyalet olarak bağlanmış olan bölgedir. Başkenti Quetzaltenango'dur ve şu anki Guatemala'nın batısı ve Chiapas'ın bazı bölümlerini kaplar.

Eyalet Guatemala ve Quetzaltango bir tarafta ve diğer tarafta ise batı Orta Amerika olmak üzere, aralarındaki siyasi farklılıklar ve gerginlikler nedeniyle oluşmuştur. Guetemala'dan ayrılık tartışmaları, Orta Amerika'nın bağımsızlığını İspanya'dan 1821'de aldıktan kısa bir süre sonra başlamıştır. Bu şekilde ayrı bir eyalet Kasım 1824'te federal anayasa meclisi ile sağlanmıştır, fakat Guatemala Şehri'nde bölünmeye karşı büyük bir karşıt kesim bulunmaktaydı.

Los Altos'un Guatemala'dan bağımsızlığını kazanması resmi olarak 2 Şubat 1838'de ilan edilmiştir. Federal hükûmet Los Altos'u birliğin altıncı eyaleti olarak kabul etmiştir ve aynı yıl 5 Haziran'da Feneral Kongre'de temsilcileri bulunmuştur. Los Altos'un bayrağı Orta Amerika Birliği bayrağının biraz değiştirilmiş şeklidir. Arka planda ortada bulunan bir volkan ve quetzaldan (özgürlüğü sembolize eden yerel bir kuş) oluşmaktadır. Bu quetzalı sembol olarak kullanan ilk Orta Amerika bayrağıdır, 1871'den beri Guatemala bayrağı üzerinde bulunmaktadır.

Federasyonda iç savaş başladıktan sonra, Los Altos kendisini bağımsız bir cumhuriyet olarak tanımlamıştır. Quetzaltenango ve Los Altos'un büyük çoğunluğu Guatemala'ya Rafael Carrera'nın ordusu tarafından güç kullanılarak 1840'ta geri getirilmiştir. 2 Nisan 1840'ta Los Altos'un büyük çoğunluğu yakalanan hükûmet yetkilileri Carrera'nın emri üzerine vurulmuştur. Bu huzursuzluktan faydalanan Meksika, modern doğu Chiapas'ı ilhak etmiştir.

1844, 1848 ve 1849'da Carrera'nın diktatörlüğüne karşı başarısız ayaklanmalar yapılmıştır.

Bölge bugün hala kolaylıkla ayırt edilebilmektedir ve "Los Altos" Guatemala'nın Quetzaltenango çevresindeki bölgesi için kullanılan bir takma addır. Benzer olarak Meksika'da bulunan kısımda "Los Altos de Chiapas" olarak bilinmektedir.