Quetzal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Quetzal
Şaşaalı Quetzal
Şaşaalı Quetzal


Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Aves (Kuşlar)
Takım: Trogoniformes
(Kemirgen gagalılar)
Familya: Trogonidae
(Kemirgen gagalılar)

Quetzallar, kemirgen gagalılar takımından çarpıcı renklere sahip bir kuş türüdür. Ormanlık alanlarda yaşar. Neotropik bölgede bulunur fakat Kulaklı quetzal alt türü sadece Batı Meksika'da bulunur. Diğer kemirgen gagalı türlerine göre biraz daha büyüktür. (32 cm-13inç) Quetzallar yanar-döner yeşil veya altın-yeşil renklerle örtünür. Sırt, göğüs, göbek kısımları kırmızı renkte olabilmektedir. Belirgin seksüel dimorfizme sahiptirler. Dişi ve erkekler arasında kahverengi ve gri renk farklılıkları görülebilmektedir. Bu kuşlar genellikle meyve, çilek, böcek ve küçük omurgalılarla (örneğin kurbağa) ile beslenirler. Parlak tüylerine rağmen ormanlık habitatlarda görülmesi zor olmaktadır.

Koruma statüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Quetzallar, yakın tehdit altında bulunmasalar da gelecekte nesilleri tehdit altına girebilir. Bu nedenle NT sınıfında bulunmaktadır.[1]

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Quetzal sözcüğünün kökeni Nahualt dilidir. Amerikan Mirasi Sözlüğüne göre "büyük parlak kuyruk tüyü" anlamına gelmektedir.

Quetzal, Guatemala'da ulusal kuş türü olarak görülmekte ve ülkenin simgesi olarak kabul edilmektedir. Guatemala'nın para biriminin ismi Guatemala quetzalı olup paranın üzerinde Şaşaalı Quetzal resmi vardır.

Quetzal ailesine bilimsel adlandırmada Antik Yunandaki Pharomarchus adı verilir.

Tür[değiştir | kaynağı değiştir]

Euptilotis neoxenus cinsi, Amerikan Kuş Bilimciler Birliği tarafından Pharomachrus cinsine bağlı olarak da tanımlanarak "Kulaklı Quetzal" olarak adlandırılır. Diğer yetkililer ise "kulaklı kemirgen gagalı" olarak adlandırır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ * Restall, R. L., C. Rodner, & M. Lentino (2006). Birds of Northern South America. Christopher Helm. ISBN 0-7136-7243-9 (vol. 1). ISBN 0-7136-7242-0 (vol. 2).
    • Ridgely, R. S., & J. A. Gwynne, Jr. (1989). A Guide to the Birds of Panama with Costa Rica, Nicaragua, and Honduras. 2nd edition. Princeton University Press. ISBN 0-691-08529-3
  • Restall, R. L., C. Rodner, & M. Lentino (2006). Birds of Northern South America. Christopher Helm. ISBN 0-7136-7243-9 (vol. 1). ISBN 0-7136-7242-0 (vol. 2).
  • Ridgely, R. S., & J. A. Gwynne, Jr. (1989). A Guide to the Birds of Panama with Costa Rica, Nicaragua, and Honduras. 2nd edition. Princeton University Press. ISBN 0-691-08529-3