Skidmore, Owings and Merrill

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Skidmore, Owings and Merrill
Kuruluş1936
KurucuLouis Skidmore, Nathaniel A. Owings, John O. Merrill
Genel merkezi,
Web sitesiSOM web sitesi
Londra, Exchange Square'de yer alan ve Skidmore, Owings and Merrill firması tarafından yapılmış Cascade isimli Zen şelalesi

Skidmore, Owings and Merrill veya kısa adıyla SOM ABD’nin Illinois eyaletinin Chicago şehrinde 1936 yılında Louis Skidmore ve Nathaniel A. Owings tarafından kurulmuş bir mimarlık ve mühendislik firmasıdır. 1939 yılında John O. Merrill firmaya ortak olarak katılmıştır.

Kurulduğu yer dışındaki ilk ofisini 1937 yılında New York şehrinde açmıştır. Günümüzde dünyanın en büyük mimarlık firmalarından birisi olan SOM, özellikle oldukça pahalı ticari binalar üzerine uzmanlaşmıştır.

Skidmore, Owings and Merill dünyada Uluslararası Stil’e uygun cam kutuların (İngilizcesi: glass box) inşa edilmesine öncülük eden firmadır. Ayrıca dünyanın en yüksek binalarının birçoğunu da tasarlamışlardır. Bunlar arasında John Hancock Merkezi (1969 yılında inşaatı tamamlandığında dünyanın en yüksek ikinci binasıydı), Willis Kulesi (1973 yılında tamamlandığında dünyanın en yüksek binası unvanını yirmi yıl korudu) ve Burç Halife (2011 yılı itibarıyla dünyanın en yüksek binasıdır) yer almaktadır.