Güngören, Gümüşhane

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Güngören
—  Köy  —
Gümüşhane
Gümüşhane
Ülke Türkiye Türkiye
İl Gümüşhane
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi

yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=247588]

Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 97
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0462
İl plaka kodu
Posta kodu 29100
İnternet sitesi:

Güngören, Gümüşhane ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi Osmanlılara kadar dayanır.Köyün İsbatan Mahallesi vardır.Mahallenin ismi ile ilgili değişik söylentiler vardır fakat hangisinin doğru olduğu tam olarak kesin değildir.İsbatan Mahallesinde yaz-kış kalan sadece 2 insan vardır.Bunlar Kenan ve Ayşe Karakuş'tur.Bu sayı merkez mahallede daha fazladır.Köyün diğer adı da Gezge'dir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Trabzon/Araklı ilçesiine 56 km uzaklıktadır.Rakımı yaklaşık olarak 1800 m'dir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Bunun yanı sıra köyde belirgin olarak karasal iklim de görülür.Köye her mevsim kar yağabilmektedir.(Köye 2 Ekim 2008 ve 28 Mayıs 2009 tarihlerinde kar yağmıştır.)

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 97
1997 140

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Karasal iklim koşulları dolayısıyla tarım daha çok seracılık yoluyla yapılmaktadır.Köyde seracılığı en düzgün ve en sistemli yapan ise Hanife Karcı(İsbatan)'dır.Köyde ayrıca Turgut(Muhammet) Karakuş'un atölyesi vardır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ancak kullanılmamaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt değildir.köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Fakat ilginçtir ki köy Gümüşhane sınırları içerisinde olmasına rağmen elektrik ve telefon hattı Trabzon'un Araklı ilçesine bağlıdır.Köyde hiçbir GSM operatörü çalışmamaktadır.Karadere üzerine kurulan santraller dolayısıyla baz istasyonu kurulması projesi vardır.Eğer bu gerçekleşirse Güngören Köyü'nde GSM operatörleri çalışabilecektir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]