Çayırardı, Gümüşhane

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Çayırardı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Gümüşhane
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 213
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0456
Posta kodu 29100

Çayırardı, Gümüşhane ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Gümüşhane'nin en eski köylerinden olduğu bilinmektedir. Karadeniz'de kurulan ilk Türk köylerinden birisidir.Aşağı ve Yukarı Çayırardı olarak ikiye bölünmüştür. Muhtarlık tektir. Ancak bu köylerin birbirleriyle ilgisi yoktur. Bölgedeki birçok köyün tüzel kişiliği ayrı olmasına rağmen (Aşağı ve Yukarı Tezene, Aşağı ve Yukarı Kov vs.) bu köyler ayrılmamıştır. Eski adı Perek'tir. Bu adı Türk beylerinden birisinden almıştır. Ancak köyün en eski yerleşenleri ile şu anda ikamet edenler arasında bir akrabalık bağı yoktur. Şu anda yerleşik olanlar yakın zamanlarda gelerek bu köye yerleşmişlerdir. Bazen rastlanan tarihi bulgulardan, bu köyde rumların da yaşadıkları anlaşılmaktadır. Bazı yerlerde tesadüf edilen çömlek parçalarından ve paralardan buralarda yaşayan çok eski uygarlıkların olduğu anlaşılmaktadır. İpekyolunun bir kolunun da bu köy deresinden,köse tarafına geçtiği anlaşılmaktadır. ziyaret tepesi, kalecik tepesi kalıntıları da buna işarettir. Köyün belli kesimlerindeki yol yapımı ve tarla sürülmesi sırasında çıkan mezar ve duvar kalıntılarından, burada yaşayan insanların zengin bir yaşam sürdükleri de hissedilmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Yemekleri yemeklerindeki zenginlikle tam bir damak tadı oluşturmuştur başlıca yemekleri: kuymak, yoğurtlu çorbası, kartol kavurması, haşıl, omaç, siron, erişte, papara, gendime çorbası, fıtfıt, fasule kavurması, turşu kavurması...

Kış aylarında Gümüşhane'ye veya farklı kentlere giden insanlar yazları köyde toplanarak hem tatillerini yapar hem de sıla-ı rahim yapmış olurlar. Eski örf ve adetlerin hala yaşatılmaya çalışıldığı Çayırardı köyünde, özellikle düğünlerde köy oyunları, halk oyunları ve eski anılar anlatılarak gelenekler canlı tutulmaya çalışılır. Eskiden beri süregelen iki köy arası (aşağı-yukarı perek) tatlı bir rekabet vardır. Özellikle muhtarlık seçimlerinde gün yüzüne çıkan bu rekabette Yukarı Perek, son seçimde muhtarlığı alarak siyasi bir üstünlük sağlamış bulunmaktadır. Bununla beraber köyün altından geçen Gümüşhane-Erzincan karayolunu Çayırardı köyüne bağlayacak yeni yolda da anlaşmazlıklar başgöstermiştir. Yolun büyük bir kısmı tamamlanmış, ancak Aşağı Perek üzerinden geçecek tarafında bir türlü anlaşma sağlanamamıştır. Siyasi çekişme burada da kendini göstermiş ve çözümsüzlük giderilememiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Gümüşhane merkezine Aşağı Çayırardı Köyü 21 km, Yukarı Çayırardı Köyü ise 26 km uzaklıktadır. Köyün yukarı kesimlerinde 1800lere kadar çıkan rakımıyla tam bir yayla havası hakimdir. Ormanlarıyla sularıyla havasıyla yaz için ideal bir tatil yeridir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Türkiye'de Karadeniz iklimi ile karasal iklim etki alanı içerisindedir. yani bir geçiş iklimi yaşanır. Yazları serin kışları ise bol kar yağışlıdır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 129
2000 213
1997 196

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır.PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]