Bahçecik, Gümüşhane

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bahçecik
Ülke Türkiye Türkiye
İl Gümüşhane
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 121 VEYA DAHA FAZLA
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0456
Posta kodu 29100
Resmî site
[1] -

Bahçecik, Gümüşhane ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy ilk yerleşimler başladığında küçük bir bahçeden oluştuğu için isminin Bahçecik olarak koyulduğu düşünülür. Köye ilk yerleşen Karagavaz'lar olup daha sonraları köyden ayrılarak Gümüşhane Daltaban'a yerleşmişlerdir. Daha sonraları Sinangiller, Dalfesoğulları (Külekçioğulları), Kemalgiller (Çiçek), Zaimler (Çınar), Hacıgil (Okur), Alemdaroğulları (Bayraktar), Sofuoğuları (Soydaş), Paşaoğulları, Kayalar, Pekdemirler, Karahasangiller (Yelken), Özgünler (Yakupgiller), Çimenler ve Kılıçlar köye yerleşmişlerdir. Zamanla iş imkânlarının kısıtlı olması sebebiyle birçok aile köyü 1960'lı yıllarda terkederek Kocaeli'ne yerleşmişlerdir. 20 yıl gibi bir zamanda köyün büyük bir bölümü boşaltılmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün geleneksel yemekleri arasında kuymak, haşıl herle, kurutulmuş ekmek, yufka yapımı önce gelir. Sonbaharlarda yufka açılır ve turşular hazırlanır. Siron ekmeği, pekmez, pestil, kuşburnu ve çeşitli meyvelerden reçeller yapılır. Düğünlerde kına gecesi düzenlenir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Gümüşhane merkezine 18 km uzaklıktadır. Rakım 1450 metre dir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 121
1997 99

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi arıcılık, meyve ve sebze yetiştiriciliği (elma, armut, vişne, dut, ceviz, fasulye, patates) ayrıca hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]