Gözeler, Gümüşhane

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gözeler
Ülke Türkiye Türkiye
İl Gümüşhane
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 60
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0456
Posta kodu 29100

Gözeler, Gümüşhane ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adını çevresinde bolca bulunan soğuk kaynak sularından aldığı bilinmektedir.(bölgede kaynak suyuna göze de denilir)

Eski Osmanlı kaynaklarına bakıldığında köyün tarihinin 16. yüzyıl sonlarında yörede bulunan maden ocaklarında (gümüş ve altın) çalışmak üzere anadolunun çeşitli yerlerinden bölgeye gelen türkmen ailelerinden oluştuğu görülmekle birlikte özellikle 18. yüzyıl başlarında bölgeye ermeni ve rum göçünün de olduğu görülmektedir. Yörede maden ocaklarında çalışmak üzere gelen ermeni ve rumlar günümüzdeki köyün güney yamaçlarında yaşadıkları ve Cumhuriyetin ilanından sonra mübadele nedeniyle (nüfus değişimi) tamamı yöreden ayrıldığı bilinmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğu anadolu ve karadeniz kültürünün buluştuğu bir noktada bulunan köydeki gelenek ve görenekler eski Türk kültür ve ananelerinin izlerini taşır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Gümüşhane il merkezinin 14 km güneybatısında bulunan köyün kuzeyinde Demirkaynak, güneyinde Dörtkonak ve Yaydemir, batısında Hasköy köyleri ve doğusunda Merkez ilçeye bağlı Süleymaniye mahallesi ve Canca mahallesi bulunmaktadır. Coğrafik yapı normal bir yapıya sahip olup, bodur sarı çam ormanları ile kaplıdır. Yer yer fundalıklarla da karşılaşılmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 150
2000 212
1997 297

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve [kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.