Demirören, Gümüşhane

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Demirören
—  Köy  —
Gümüşhane
Gümüşhane
Ülke Türkiye Türkiye
İl Gümüşhane
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 46
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0456
İl plaka kodu
Posta kodu 29100
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Demirören, Gümüşhane ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Karadeniz Bölgesinin iç kesiminde bulunan Demirören Köyü Gümüşhane’nin Kuzeydoğusunda yer alır. İle uzaklığı 48 km dir. Yolun Sarıçiçek Köyü’ne kadar olan 2 km lik kısmı ince stabilizedir. Gümüşhane ve çevre köylerine göre oldukça yüksektedir. Etrafını çeviren Büyükdağ, Küçükdağ, Kayalıklar, Gıramos ve Nebi’nin arasında düz bir arazidedir. Almanın Dere, Çatıın Dere, Korandere ve Aşağı Dere köyün akarsularıdır. İklimi karasal, kışları oldukça sert ve soğuk geçmektedir. Denize uzaklıği 132 kilometre olan Demirören Köyü; güneyinde Akhisar Köyü, güneydoğusunda Sarıçiçek Köyü, batısında Arduç Köyü ve kuzeybatısında Tandırlık Köyü yer almaktadır. Köyün denizden yüksekliği 2220 metre olup, Gümüşhane'nin Bayburt sınırı boyunca uzanan bir yerleşim yeridir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Demirören Köyü’nün iklimi Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgeleri iklimi arasında bir geçiş iklimi özelliği arzetmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlı geçer. Yapılan rasatlara göre 84 yaz günü bulunmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 120
2000 46
1997 47

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Alt Yapı Bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Ancak kullanılmamaktadır. Sağlık ocağı sağlık evi bulunmamaktadır.Sariçiçek ile arası toprak yoldur.Alsfat yoktur. Su kanalı vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]