Kırıklı, Gümüşhane

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kırıklı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Gümüşhane
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 163
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0456
Posta kodu 29100

Kırıklı, Gümüşhane ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

== ===Tarihi

150 sene öncesine kadar oldukça zengin çam ve meşe  ormanlarına  sahip  olan Kırıklı Köyü, adını bu ormanların tahribi sırasında aldığı  rivayet  edilmektedir. 

Bu ormanların tahribi sırasında etrafta o kadar çok dal budak kırığı olmuş ki, bu kırıklara istinaden Kırıklı adı konmuştur. Ormanların tahrip edilmesinde kireç kuyularının, keçilerin ve bilinçsz kullanımın etkili olduğu düşünülmektedir.

Köydeki sülaler arasındaki ilişkiyi tespit etmek üzere  arazi mirasının geriye dönük
takibi  yapılabilir. Zira geriye dönük olarak belli bölgelereki arazıler bir kişiye 

ait olduğu görülmektedir. Mesela Çamurluk mevkiinde LOPLOPGİLLERE ait bahçelerin durumu böyledir. SUBASAR Hacı Bilal tayfasınındır. Bu araziler içinde başka sülalere ait arazilerin varlığı, o arazinin satıldığı izlenimini vermektedir. Böyle olmasa bile başka sülaler bu arazilerin ucunda kendilerine küçük, sınırlı araziler oluşturdukları düşünülebilir.

Köyün ilk sahiplerinin AŞKIN aileleri olduğu düşünülmektedir. Şöyle ki, köye ilk gelen kişinin 7 erkek çocuğu olup bu 7 kişi; 3-4 nesil önce yaşadığı tahmin edilmektedir. Loplopgiller, Cıcırgiller, Hacı Bilal tayfası bu 7 kişinin ( 7 kişinin hepsinin nesli devam etmemiş olabilir ) sulbünden gelmektedir.


İPEK sülalesi hakkında yazınız:

BULUT sülalesi hakkında yazınız:

GÜNAL sülalesi hakkında yazınız:

YAĞIZ sülalesi hakkında yazınız:

YİĞİTER sülalesi hakkında yazınız:

YALINKILIÇ sülalesi hakkında yazınız:

CANSEVER sülalesi hakkında yazınız:

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Gümüşhane merkezine 24 km uzaklıktadır. Köy sınırları , Harşit'i besleyen büyük kollardan biri olan Tezene deresinin 8 ile 14. km'si arasında yer almaktadır. Dere tabanları hariç olmak üzere dağlık ve engebeli bir arazi mevcuttur. irili ufaklı birçok dere Tezene deresine dik akmaktadır. bunlar içerisinde Köse Dağının eteklerinden gelen Hakır deresi daha büyük olup tamamen kayalık bir görüntü arzetmektedir. Köy sınırları içerisinde nitelikli orman alanı az olup, fidanlama çalışmalarına bağlı olarak bu miktarın arttığı gözlenmektedir. Baltalık diye tabir edilen meşe ormanları çoktur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Mart ve Haziran ayları arasında ziyadesiyle yağmur yağarken yazları kurak ve sıcaktır. Kışları yağış şekli kar olmaktadır. Ancak iklim değişiklikleri ya da son yıllarda yapılan barajların etkisiyle olmalı ki, karakteristik yağış şekillerinde büyük değişiklikler olmuştur. Bu bağlamda, kışın eskisi gibi kar yağışı olmamaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 163
1997 188

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Vadi tabanında; öncelikle herkesin kendi ihtiyacına yönelik olmak üzere, sulu tarım yapılmaktadır. Patates,kuru fasulye, soğan, mısır v.b başlıca tarım ürünlerini oluşturmaktadır. Fidanlama çalışmalrından dolayı, 10 sene öncesine kadar olna 500 civarındaki küçük baş hayvan yerine 50 civarında sığır beslenmektedir. 6-7 kişi 100'ü aşkın kovanla arıcılık yapmaktadır. Tarım ve hayvancılığın dışında köyün birçok sakini, özel ya da kamu kuruluşlarında çalışmakta ya da herhangi bir emekli aylığı almakadır.


Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak ana okulu eğitimden dolayı faydalanmaktatır

Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır  . PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır . Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup; köy, Gümüşhane- Bayburt karayolunun Erzincan ayrımından 8 km içeridedir. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]