Esenler, Gümüşhane

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Esenler
Ülke Türkiye Türkiye
İl Gümüşhane
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 62
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0456
Posta kodu 29100

Esenler, Gümüşhane ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür. Önceki adı Yapaz'dır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün coğrafi yerleşim yeri olarak (m.ö 1.750-1.200)yıllarına kadar uzandığı bölgenin tarihsel ve kültürel mirasına dayanılarak söylemek mümkündür.Bu verilere dayanarak bölgenin bahsedilen yıllarda Hititler egemenliğinde olduğu, Hititlerin o dönemlerde bu coğrafyayada uzanan yerleşim alanında bulundukları bilinen bir gerçektir.Bu itibarla köyün Hitiler dönemindede yerleşim yeri olarak kullanıldığını söylemek yanlış olmaz kanaatindeyiz... Ayrıca Bölgede 3000 yıl önce bir HALD(T)İ devletinin bulunduğunu da söleyebiliriz. Tabzon bölgesindeki kadim koloni devletlerinin bu devletle ticaret ilişkileri kurduğu ve bu devletin mıntıkasına Hald(t), halkına da Hald(T) dediği bilinmektedir. Haldilerin kökeni net olarak bilinmemektedir. Amasya Merzifon Kıreymir Köyü Vikipedia sayfasında şu ifade bulunmaktadır:

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy Karadeniz bölgesinin güneyi Doğu anadolu bölgesinin coğrafik olarak kuzeyinde kalıyor olmasından mütevellit gerek Karadeniz , gerekse Orta ve Doğu Anadolu kültürünün etkilerini görmek olasıdır. Bu itibarla gerek bölge insanının giyim kuşamında gerek örf adet gibi kültürel yansımalarda, bahsettiğimiz yörelerin kültürel etkisinde kalmıştır.Bölge insanının nerelerden göçtüğü hususunda değişik rivayetler vardır.

Bölgenin yoğun ilk Türk göçlerine sahne olduğu, dil ve inanç köklerinde görülebilir. Prototürk kelimelerine rastlanması, ve bilhassa yeni mezarlara çeşitli renklerde bez bayraklar asılması, mezar başında ateş yakılması şamanizmden kalan adetlerdir. Halkın kafkaslardan indiği, Kuzey Anadolu göç yolunu takip ettiği yapılan araştırmalarda ortaya konulmuştur. Bilhassa Pr. Dr. Fahrettin Kirzioğlu'nun "Karadenizin Türklüğü" adlı eserinde bu durum net olarak ortaya konulmuştur.

Gümüşhane merkezine 58 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 62
1997 43

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Bunun yanı sıra bölgede doğal gaz rezervlerinin olduğunu kanıtlayan göstergelerin varlığı bilinen bir gerçektir. Ayrıca yine bölgede bolca miktarda maden suyu yatakları bulunmasına rağmen, tesisleştirilmemiştir.

Bölgenin genel olarak zengin gümüş yatakları ile dolu olduğu gerçeğinden hareketle muhtemel bir gümüş yatağının bölgede var olması olasılığı oldukça yüksektir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

köyde bir Adet Camii ve iki adet çeşme, hali hazırda faaliyetine devam etmektedir. Ayrıca köy yoğun olarak batıya göç vermiş olup buradaki yerleşim büyük oranla İstanbul,Bursa,Adapazarı ve İzmirde yoğunlaşmıştır. Köy çok geniş mera alanına sahiptir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]