Pirahmet, Gümüşhane

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Pirahmet
Ülke Türkiye Türkiye
İl Gümüşhane
İlçe Merkez
Coğrafi bölge

Karadeniz Bölgesi

websitesi = [1]
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 367
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0456
Posta kodu 29100

Pirahmet, Gümüşhane ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Gümüşhane Erzurum yolu üzerinde yer alan Pir Ahmet köyü adını Fatih Sultan Mehmet'in hala oğlu olan Afşar boyunun Karamanlı kolundan Karamanoğlu Pirahmet Bey'den almaktadır. 1451'den sonra Osmanlı ile karşı karşıya gelen Karamanoğulları Beyliği'nin Pirahmet Bey zamanında varlığını bir süre daha devam ettirdiği bilinmektedir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun Anadolu'daki Türk beyliklerini egemenliği altına almasından sonra Karamanoğlu Pirahmet Bey Bayburt'a yerleşmiştir. Bir süre burada kalan Bey'in Gümüşhane'ye 15 km uzaklıktaki adını taşıyan köyde türbesi yer almaktadır. Bu türbe kare bir plan üzerine taştan yapılmış ve üzeri yine taştan piramidal bir çatıyla kapatılmıştır. Kubbe içerden kademeli tromplara oturtulmaktadır. Türbenin alt katındaki mezar odasına beş basamaklı taş merdivenle inilmektedir. Türbenin kuzey cephesinde yuvarlak kemerli alçak bir kapı, güney cephesinde ise küçük bir penceresi vardır.

Türbenin içinde, batı duvarında grift bir sülüsle yazılmış hat yer almaktadır. Yazı, üzeri onarım sırasında çimentolu sıva harcı ile yer yer kapatılarak zarar görmüştür. Bu nedenle kelimelerin ancak bir bölümü okunabilmektedir. Bu yazıdan türbenin 1550 yılında Kanuni Sultan Süleyman zamanında (1520-1566) inşa edildiği anlaşılmaktadır. kaynak.Gümüşhane kültür turizm müdülüğü

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkının tamamına yakını Oğuzların Afşar boyundan gelmektedir. Türkmen örf ve adetleri ile Gümüşhane'ye ait bütün gelenek ve görenekler (düğün benzeri özel günlerde) görülmekte ve yaşatılmaya çalışılmaktadır.

Köyün geleneksel yemekleri olarak; siron, erişte, patates kavurması, omaç, gendime çorbası, haşıl ve birçok değişik yemek çeşidi bulunmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Gümüşhane merkezine 15 km uzaklıktadır. Köy dağlarının birçoğu volkanik dağların dış püskürük taşlarıyla ile oluşmuştur. Bitki örtüsü olarak da; kuzeye bakan yamaçlarda sık orman örtüsü görülmektedir. Güneye bakan yamaçlarda ise zayıf bitki örtüsü hakimdir ve makiye benzer çalılıklardan oluşmakdadır. Köy etrafını çevreleyen dağların ortalama yükseltisi 1600-1700 civarındadır. Dağları, birden fazla milli park statüsünde güzellikler ve gizemli oluşumlar barındırmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 367
1997 404

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Gelişen teknoloji şartları ve zorlaşan hayat standartları karşısında, yeni iş sahaları oluşmuş ve köy halkının eğitime olan ilgi ve alakası artmıştır. Ayrıca jandarma örnek köyü olarak boy gösterdiğinden, köy ekonomisinde askeri bir destek görülmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Ayrıca kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi bulunmaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Aynı zamanda ADSL hizmeti bulunmaktadır. Belediye otobüsleri saatte bir şehirle servis çekmektedir. 2006 yılı itibarıyla Jandarma örnek köyü seçilmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]