Gültan Kışanak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Gültan Kışanak
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı
Görevde
Makama geliş
31 Mart 2014
Yerine geldiği Osman Baydemir
Barış ve Demokrasi Partisi Eşbaşkanı
Görev süresi
2009–2014
Kişisel bilgiler
Doğum 15 Haziran 1961 (1961-06-15) (55 yaşında)
Elazığ, Türkiye
Partisi Halkların Demokratik Partisi

Gültan Kışanak (d. 15 Haziran 1961, Elâzığ), Kürt kökenli gazeteci ve siyasetçi.

Kürt siyasetinin temsilcisi durumundaki Kışanak[1]; Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı, Barış ve Demokrasi Partisi eski eşbaşkanı [2], Türkiye Büyük Millet Meclisi 23. dönem Diyarbakır ve 24. dönem Siirt milletvekilidir.

2014 Türkiye yerel seçimlerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir.[3]

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

15 Haziran 1961'de Elâzığ'da doğdu. Ailesi zamanında Tunceli'den göçerek Elazığ'ın merkez köylerinden Sünköy' e yerleşmiş bulunan Ağuce aşiretine mensuptur.[4] Çocukluk ve gençlik yıllarını Elazığ’da geçirdi; lise yıllarında siyasetle ilgilenmeye başladı [1]. Elazığ Öğretmen Okulu’nu bitirdikten sonra 1978’de Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Bölümü'ne girdi.[5] 19 yaşında üniversite ikinci sınıf öğrencisi iken gerçekleşen 12 Eylül darbesi sırasında tutuklandı.[6] 1980 ve 1982 yılları arasında Diyarbakır Cezaevi'nde yattı.[6] Cezaevi sürecinde işkenceye maruz kaldığını dile getirmiştir.[7] İki yıl süren tutukluluğun ardından cezaevinden çıktıktan sonra Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü'nü tamamladı.

1991'de stajyer olarak girdiği Güneş gazetesinin ardından Yeni Ülke, Özgür Gündem ve Özgür Ülke gazetelerinde gazeteci, yazı işleri müdürü ve yayın koordinatörü olarak çalıştı.[6] 1990’lı yılların başında bir grup arkadaşı ile Toplumsal Direniş gazetesini kurdu; ancak gazete fazla uzun ömürlü olmadı.[1]

1997 yılından itibaren kadın hareketi içinde yer aldı; Diyarbakır’a dönerek kadın hakları savunucusu bir gazeteci olarak çeşitli derneklerde aktif görev yaptı.[1] 2003 yılından itibaren Diyarbakır Bağlar Belediyesi'nin sosyal proje danışmanı olarak çalıştı.[8]

2007 genel seçimlerinde yüzde onluk seçim barajını aşmak için kurulan Bin Umut Adayları adlı seçim blokunda yer aldı[9] ve Demokratik Toplum Partisi’nin desteklediği bağımsız Diyarbakır milletvekili olarak meclise seçildi. Kürt sorununun çözümü konusundaki söylemleriyle gündeme geldi. Çözüm için o güne kadar dillendirilmemiş bir öneri olarak, İmralı Adası'nda hapiste bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın muhatap alınması yönündeki konuşmalarıyla dikkat çekti.

2009 yılında Demokratik Toplum Partisi’nin kapatılmasının ardından Barış ve Demokrasi Partisi (BDP)'ne geçti.[10] Partinin genel başkanlığını Selahattin Demirtaş ile birlikte eşbaşkan sıfatıyla üstlendi. 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan 2011 Türkiye Genel Seçimleri'nde BDP'nin desteklediği bağımsız aday olarak Siirt'ten meclise seçildi.

2014 yerel seçimlerinde BDP'den Diyarbakır Büyükşehir Belediye başkanı seçildi.Evli ve 1 çocuk annesidir.[8]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Esat Oktay Yıldıran