Thyssen-Bornemisza Müzesi

Koordinatlar: 40°24′58″K 3°41′42″B / 40.41611°K 3.69500°B / 40.41611; -3.69500
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Thyssen-Bornemisza Müzesi
Museo Thyssen-Bornemisza
Harita
Açılış1992
KonumMadrid, İspanya
Koordinatlar40°24′58″K 3°41′42″B / 40.41611°K 3.69500°B / 40.41611; -3.69500
TürKamuya açık
YöneticiGuillermo Solana
BaşkanÖzel vakıf
Toplu ulaşımBanco de España İstasyonu
Resmî siteMüze resmi internet adresi

Thyssen-Bornemisza Müzesi (İspanyolca: Museo Thyssen-Bornemisza), İspanya'nın başkenti Madrid'de bulunan kamuya açık müzedir. Müze zengin bir iş insanı ve sanat meraklısı olan Baron Hans Heinrich Thyssen-Bornemisza'nın[1] özel koleksiyonudur. Müze Paseo del Prado 8 numaradadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel bir koleksiyon merakıyla sanat eserleri toplamaya başlayan Heinrich genelde Amerikalı zenginlerden sanat eserleri alır. 20. yüzyılın başında Avrupa'dan sanat eseri toplayan Amerikalı zenginler 1929 Dünya Ekonomik Bunalımıyla beraber ellerindeki değerli eserleri satma yolunu seçerler. Bu dönemde Heinrich çok önemli eserleri koleksiyonuna ekler.[2] Koleksiyon Heinrich'in oğlu Hans tarafından sürdürülür. Hans bu koleksiyonu genişletip düzenleyerek dünyanın en büyük özel koleksiyonlarından birisi haline getirmiştir. Baronun 1985 yılında evlendiği eşi Carmen Cervera eşini koleksiyonu serilemek konusunda ikna eder. İspanyol Hükûmeti ve aile arasında yapılan anlaşmanın ardından 1992 yılında koleksiyonun sergilendiği müze açılır.

Koleksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Vittore Carpaccio, Genç Şövalye, 1510, yağlı boya, Thyssen-Bornemisza Müzesi, Madrid

Koleksiyondaki eski döneme ait eserler daha çok baba Heinrich tarafından satın alınmış, oğul Hans ise daha çok modern eserlerle ilgilenmiştir. sonuçta Avrupa sanat tarihindeki sekiz yüz yılı kapsayan özgün bir koleksiyon meydana gelmiştir. Öne çıkan eserlerin başında 14. ve 15. yüzyıl İtalyan ressamların eserleri bulunur. Başta Ducio olmak üzere bu dönemde eser vermiş Flaman ve Hollandalı ressamlar Jan van Eyck, Albrecht Dürer ve Hans Holbein de koleksiyonda yer alır. Koleksiyonda eserleri olan Rönesans ve Barok dönemlere ait sanatçılar arasında Antonello da Messina, Titian, Sebastiano del Piombo, Caravaggio, Rubens, Van Dyck, Murillo, Giambattista Pittoni, Rembrandt, Frans Hals, Domenico Ghirlandaio ve Vittore Carpaccio bulunur. İzlenimcilik akımına ait çok sayıda eser de müzede bulunur, sanatçılar arasında Claude Monet, Auguste Renoir, Edgar Degas ve Vincent van Gogh sayılabilir. 20. yüzyıl başyapıtları koleksiyonda bulunan sanatçılar arasında ise Picasso, Piet Mondrian ve Edward Hopper yer alır.

Koleksiyondaki bazı eserler özel bir anlaşma ile Barselona'daki Museu Nacional d'Art de Catalunya'da sergilenmektedir. Müze yönetimi 2011 yılında yaşanmakta olan ekonomik darboğazı aşmak adına İngiliz sanatçı John Constable'ın The Lock adlı eserini 22.4 milyon paunda Londra'da satmıştır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ (1921-2002), ünlü sanayici Thyssen sanayici ailesinin oğludur. Hollanda doğumlu, İsviçre vatandaşıdır. Macaristan kaynaklı hanedan asalet unvanı bulunur, vergi vermemek için yasal olarak Monaco ve İngiltere nüfusuna kayıtlı olmuş İspanya'da uzun süre yaşamıştır.
  2. ^ Bu dönemde Giovanna Tornabuoni'nin portresi Morgan Kütüphanesinden, Carpaccio'nun Genç Şövalye adlı eseri de Otto Kahn'dan alınır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]