Erken erişim

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Erken erişim, erken finansman, alfa erişimi veya ücretli alfa, tüketicilerin çeşitli geliştirme döngülerinde (ön alfa, alfa, beta) bir oyun için ödeme yapabilmesini ve ön sürüm ve sonraki tam sürümlerine erişebilmesini, bir yandan da geliştiricinin oyun üzerinde çalışmaya devam etmek için bu geliri kullanmasını sağlayan fonlama modelidir. Erken erişime katılmak için ödeme yapanlar genelde oyunda hata ayıklama, geri bildirim ve öneriler sunma konularında yardımcı olurlar ve bazen oyundaki özel ögelere erişebilirler. Erken erişim yaklaşımı, bağımsız geliştirici oyunları (indie oyun) için finansman sağlamak üzere yaygın bir yöntemdir ve kitlesel fonlama dahil olmak üzere diğer finansman mekanizmaları ile birlikte kullanılabilir.[1]

Başlıca oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Minecraft'ın yanında aşağıdaki oyunlar da erken erişim yaklaşımını kullanan oyunlar olarak sıralanabilir.

Hâlen erken erişimde olan oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yayımlanmış oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sitil, Furkan (11 Ocak 2017). "Erken Erişim Oyunları". Only A Gamer - OAGTR. 26 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2020. 
  2. ^ Aksu, Yusufcan (30 Mart 2020). "Mount & Blade II: Bannerlord erken erişim ile satışa çıktı!". Playerbros: Espor Haberleri ve Video İçerikleri. 30 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2020.