İçeriğe atla

Kitle fonlaması

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kitle fonlaması (İngilizce: crowdfunding), çok sayıda bireyin küçük miktarda bağışlarına dayanan yeni nesil bir yatırım ve fonlama sistemidir. Bu sistemde, bireyler internet üzerinden bağış yapar, küçük bir hisse satın alır ya da üretilecek ilk ürünler karşılığı ödeme yapar.[1]

Kitle-fonlaması ya da dağıtık sermaye ya da kalabalık fonlaması ya da kitle-yatırımı, son yıllarda özellikle Amerika ve başta Almanya, İngiltere gibi Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülkede kullanılan, yeni kurulmuş, finansman arayışı içerisindeki şirketlere yeni bir seçenek olarak doğmuş bir ortaklık biçimidir. Basitçe anlatmak gerekirse; birçok küçük yatırımcının birleşerek kendilerinin seçtiği bir projeye yatırımlarına karşılık bekleyerek ya da bazen sembolik karşılık isteyen bir biçimde ortak olması, ürün geliştirme aşamasında ise ön sipariş vermesi ya da bir çeşit bağışta bulunarak, girişimcilere sermaye sağlamasına denir.

Kitle fonlaması modellerini finansal getirisi olan ve finansal getirisi olmayan modeller olarak iki ana başlıkta inceleyebiliriz.

Finansal getirisi olan modeller[değiştir | kaynağı değiştir]

1. Hisse Bazlı Kitlesel Fonlama (Equity Based Crowdfunding): Finansman arayışında olan projelerin, şirketin hisselerini SPK lisanslı platformlar üzerinden satarak ve sermaye artışı gerçekleştirerek kitlesel yatırımcılardan sağlaması yöntemidir. Türkiye'de yasal hazırlığı tamamlanmış, tebliğ yayınlanmıştır.

2. Borçlanma Bazlı Kitle Fonlama (Debt Based Crowdfunding): Finansman arayışında olan projelerin, yatırımcılardan borçlanarak fon toplamasıdır. Tahvilihraç etmeye benzemektedir. Türkiye'de yasal hazırlığı devam etmektedir.

Paya Dayalı (hisse bazlı) kitle fonlama için Sermaye Piyasası Kurulu 3 Ekim 2019 tarihinde "PAYA DAYALI KİTLE FONLAMASI TEBLİĞİ"[2] yayınladı.[3]

Yayınlanan tebliğ ile Platformlar aracılık faaliyeti yürütürken, Takasbank toplanan fonların saklama hizmeti sağlamaktadır ve Merkezi Kayıt Kuruluşu hisse senetlerinin kaydileştirilmesini ve yatırımcılar adına tutulmasını gerçekleştirmektedir.

Finansal getirisi olmayan modeller[değiştir | kaynağı değiştir]

1. Bağış Karşılığı Kitlesel Fonlama (Donation Based Crowdfunding): Finansman arayışının herhangi bir karşılığı olmadan kitleden hibe usulüyle toplandığı modeldir.

2. Ödül Bazlı Kitlesel Fonlama (Reward Based Crowdfunding): Finansman arayışında olan şirketin, ürününe ön sipariş alarak finansmanını kitleden sağladığı modeldir.

Bu yöntemle yatırım için gerekli para kalabalık bir insan grubundan veya özellikle bir online topluluktan edinilir. Katkıda bulunan her kişi ortak çabaya küçük bir katkıda bulunur. Kitle fonlaması yöntemi, belirli bir kişinin ya da grubun yatırımından ziyade birbiriyle bağlantısı olmayan pek çok kişinin katılımıyla gerçekleşmesi yönüyle dış kaynak kullanımını imece benzeri bir tavır içinde sağlamak yolunun seçilmesi demektir.[4]

Amerika'da bu tür girişimlere yardım eden web siteleri / firmalar arasında şu isimler var: ArtistShare,[5][6] ChipIn (2005), EquityNet (2005),[7] Pledgie (2006), Sellaband (2006), IndieGoGo (2008), GiveForward (2008), FundRazr (2009), Kickstarter (2009), RocketHub (2009), Fundly (2009), GoFundMe (2010), Appsplit (2010), Microventures (2010) ve Fundageek (2011).[6][8]

Türkiye'de Kitle Fonlama[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünyada yaygınlaşan kitle fonlaması Türkiye’de 2017 yılında yasal düzenlemesi yapılarak Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) yetkilendirildiği kitle fonlamasına ilişkin hazırlanan tebliğ 2019 yılında Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Buna göre başlangıç aşamasındaki girişimler sermaye ihtiyacını gidermek için halktan para toplayabilir. Böylece ekonomik kalkınmayı destekleyici potansiyele sahip yenilikçi ve teknoloji odaklı girişimlerin hayata geçirilmesine olanak sağlanmış olur. Yenilikçi ve katma değere dayalı iş modeli bulunan şirketlerin yararlanması amacıyla yalnızca Tebliğ’de tanımlı teknoloji ve üretim faaliyetini gerçekleştiren veya gerçekleştirecek olan girişimlere kitle fonlaması imkânı veriliyor.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

 • İmece : Genellikle komşuların birlikte emek sarfetmesi
 • Kitle kaynak : Hazır yapılmışını almak, kendisi yapmak ya da bir uzmanına yaptırmak mümkün olmadığı zaman, ilan edip herhangi biri(ler)nin icat etmesini / işe talip olmasını bekleyip on(lar)a yaptırma yöntemi. Örnek Vikipedi, Linux.
 • Açık kaynak : Sırları herkesce bilinebilen ama kullanımı kimi lisans/kanun veya kurallarla kısıtlı bir şey (örneğin yazılım).
 • Özgür yazılım : Erkin, yani her sırrı herkesce bilinebilen ve de kaygısızca herkesin kullanabileceği, kaynak kodu herkese açık yazılım.
 • Taş çorbası : İmece / Kitle kaynak benzeri çabaları örnekleyen bir hikâye.
 • Fig
 • Kickstarter

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Kitlesel Fonlama (Crowdfunding) Nedir?". Startup Nedir. 24 Eylül 2017. 10 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Temmuz 2020. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Haziran 2021. 
 3. ^ "SPK Haftalık Bülten 08.04.2021". 18 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Haziran 2021. 
 4. ^ DAĞITIK GİRİŞİMCİ SERMAYESİ: KİTLE-FONLAMASI - Mustafa Ergen, Jason Lau, Kuntay Bilginoglu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2013 yılında düzenlediği 3. Sanayi Şurasında yayınlanmıştır. [1] 19 Ocak 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 5. ^ "A Brief History Of Crowdfunding" (PDF). 25 Ocak 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ağustos 2014. 
 6. ^ a b "Can You Spare a Quarter? Crowdfunding Sites Turn Fans into Patrons of the Arts". Wharton. 8 Aralık 2010. 31 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ağustos 2014. 
 7. ^ New service helps local entrepreneurs raise capital 24 Eylül 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. November 12, 2013 Missouri S&T Andrew Careaga
 8. ^ MALIKA ZOUHALI-WORRALL. "Comparison of Crowdfunding Websites". Inc.com. 3 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ağustos 2014.