DayZ

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
DayZ
Dayzlogo.png
DayZ logosu
Yayımcı(lar) Bohemia Interactive
Yapımcı(lar) Bohemia Interactive
Tasarımcı(lar) Dean "Rocket" Hall
Oyun motoru Real Virtuality 3
Platform(lar) PC
Çıkış tarih(ler)i 16 Aralık 2013 (Alpha) - (Full sürüm)
Tür(ler)i Apocalyptic , Survival
Ortam Steam

DayZ, Bohemia Interactive tarafından geliştirilmiş çok oyunculu bir hayatta kalma-korku oyunudur. İlk olarak MOD versiyonu çıkan oyun bir süre sonra "Standalone" sürümüyle piyasaya sunulmuştur ve Steamda yayınlanmıştır. Oyun şu anda Alpha aşamasındadır.

Oyun 255km2 büyüklüğündeki Chernarus ülkesinde geçiyor. Hikayeye göre bilinmeyen bir virüs insanları vahşi bir zombiye çeviriyor. Hayatta kalan bir insan olarak, karakterler yemek bulmak, su bulmak, silah bulmak ve medikal ürünler bulmak için birbirine ihanet etmesi gerekebiliyor. Zombileri ve hayatta kalmaya çalışan diğer insanlara ölmeden hayatta kalma çabası vermeniz gerekiyor. Ayrıca oyuncular biribirlerini esir bile alarak eşyalarına el koyabiliyor.

Geliştirme[değiştir | kaynağı değiştir]

DayZ ilk geliştirilmeye 2012 de Dean Hall tarafından başlatılmıştır. Dean Hall Bohemia Interactive şirketine katılarak Dayz'nin Standalone sürümünü çıkartmaya karar vermiştir. Şu anda tüm ekip oyunun Standalone versiyonuna odaklanmış, daha iyi bir sistem, daha iyi bir optimizasyon için uğraşmaktadır. Dayz, alpha sürümünün ilk çıktığından beri 3 milyon kez satılmıştır. Gamescom 2014de DayZnin Playstation 4 için çıkacağı onaylanmıştır.Daha sonra Dean Hall ayrılmıştır.